NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

Volby

Nový příspěvek

CO NÁM POLITICI SLIBUJÍ PŘED VOLBAMI A JAKÝ JE VÝSLEDEK

Sliby ano, reformy ne

To je podle politologa Tomáše Lebedy ukázkový a chytrý argument. "Každá strana před volbami ví, že po volbách bude muset jít na určité kompromisy se svými koaličními partnery. To ji vlastně vede k té strategii, že před volbami slibuje mnohem více, než vlastně je schopná splnit," míní.

"Pokud něco voličům slíbí a po volbách to nesplní, tak samozřejmě má vždycky velmi dobrou výmluvu, a je to svým způsobem i pravda, že prostě vládla v koalici a její koaliční partneři měli jiný program, a museli dělat nějaký kompromis. Odpovědnost za ty slíbené kroky tady prostě není," dodává.

Obecně mají předvolební sliby stejný půdorys. Zařídíme rychlý ekonomický růst, který umožní snížit daně a zvýšit sociální dávky. O nutných úsporných reformách se přitom nemluví.

Volební kampaň je vytváření politické nabídky voličům ve snaze získat jejich přízeň, tedy zvítězit ve volbách. Voliči se na základě kampaně podle této nabídky rozhodnou, jakou stranu podpoří. Co se ovšem pod samotnou kampaní ve skutečnosti skrývá? Jsou to pouhé sliby, které vítězná politická strana po volbách ihned opustí a zapomene, nebo jsou tyto sliby plněny? Nabízí se otázka, proč jsou voličům předkládány sliby, které ve většině případů nejsou po vítězství a sestavení vlády určité politické strany dodrženy?

  • Jednak je to cesta, kterou preferuje ČSSD, kdy politická strana slibuje proto, aby získala přízeň voličů, i když předem ví, že řada slibů je nereálných a řadu z nich určitě nesplní.
  • Druhá cesta je preferována ODS, kdy se sliby týkají dobrých úmyslů politické strany na reálném základě, ale Strana sliby nedodrží, protože je politika strany vázána na vytvořenou vládní koalici, jejíž jednání vyplývá z uzavřeného kompromisu.

Ano, volební kampaň, to jsou jen pouhé sliby. Ať už se tomu dá věřit nebo ne, v kampani ODS z roku 2006 se potvrdilo, že některé sliby byly skutečně dodrženy. Otázkou ovšem je, zdali k naplnění těchto cílů přispěla politická strana, jejíž volební kampaň byla zkoumána, či se jednalo o souhru jiných faktorů (např. dlouhodobý trend v ekonomice, důsledek jednání předchozí vlády apod.) Mezi splněné sliby patří snížení nezaměstnanosti a boj s byrokracií (zřízení Czech POINTů, justice, snížení počtu státních zaměstnanců). Četná opatření v daňové a sociální oblasti byla prosazena tak, aby se snížil deficit státního rozpočtu.

 Politika splnění všech volebních slibů je iluze, politika splnění většiny slibů je většinou také iluze, politika splnění některých slibů (byť částečně) nebo dokonce žádných slibů je často realitou.

Před volbami se slibuje, po volbách kličkuje

Sliby o nižších daních a sociálních odvodech, vyšších důchodech a dětských přídavcích, nových dálnicích, univerzitách, sociálních službách, nových bytech, šrotovném a pastelkovném se na voliče hrnou ze všech stran. Před volbami  politici  slíbují voličům modré z nebe. Pamatujete si ještě, co nám slíbili před volbami? A co splnili?

Připomeňme si to spolu

Použijeme vždy pouze sliby vítězné strany a jejich plnění

Žádné komentáře
 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!