NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

Veřejné mínění

Nový příspěvek

HONBA ZA VÝZKUMY VEŘEJNÉHO MÍNĚNÍ

Honba za výzkumy veřejného mínění

Autor: David Prokop | Publikováno: 9.11.2007 | Rubrika: Politika

http://www.blog.idnes.cz

Také vás už nudí to, jak novináři zadarmo dělají PR kampaně a zajišťují výdělky několika agenturám zabývajícími se výzkumy veřejného mínění, které nás pak následně co chvíli bombardují údajnými názory společnosti na kdeco?? Je to taková přihlouplá hra, která nemá mnoho reálného užitku, ale naši politici si na ní takřka bez výjimky vytvořili ještě přihlouplejší a hlavně zbabělou závislost. Domnívám se, že až na výjimky by zodpovědný politik či lépe řečeno státník neměl výzkumů veřejného mínění vůbec všímat.

Nejhlavnějším důvodem je pro mě to, že politik má zkrátka od voličů mandát, který získal volbami a de facto je veřejností placeným profesionálem, kterého si vydržujeme pro to, aby pro nás pracoval, tedy aby zodpovědně rozhodoval. Spousta problémů, které mají politici jako naši placení zaměstnanci řešit, vyžaduje takové množství informací pro rozhodování, že na to zcela jistě nemůže mít čas někdo, kdo má ještě nějaké jiné zaměstnání. Kromě toho spousta věcí, jako jsou hlavně otázky národní bezpečnosti, nelze v žádném případě řešit ani ohledy na veřejné mínění, ani nějakými referendy nebo plebiscity (- přímá demokracie je dvojsečná zbraň přinášející daleko více problémů a nebezpečí než užitku). To musí řešit politici, kteří pak za svoje rozhodnutí budou nést zodpovědnost. Kdo na to nemá, ať se laskavě politice vyhne obloukem.

Pokud tedy někdo získal v demokratických volbách mandát, měl by konat dle svých nejlepších schopností a dle svého nejlepšího mínění a svědomí. Na veřejné mínění by se měl ohlížet jen a právě tehdy, pokud se opravdu upřímně domnívá, že názory veřejnosti jsou v dané situaci relevantní a důležité. Jinak nikoli. Samozřejmě vždy a za všech okolností politik musí jednat podle zákonů a ústavy.

Jak to vypadá, když se politik řídí prakticky jedině podle výzkumů veřejného mínění, předvádí soudruh Paroubek – otáčí se jako korouhvička ve větru podle toho, který výzkum ukázal tak či onak. A to je ještě ta lepší varianta. Když má zrovna periodu, ještě si mezi výzkumy vybírá, který se mu hodí víc do krámu. Je to neprofesionální a hlavně zbabělé, protože takový politik nám jen ukazuje, že k ničemu není a že bychom jej jako placeného státního zaměstnance při příštích volbách měli okamžitě vyhodit z práce, protože je to vlastně jen darmožrout a budižkničemu, který si neplní svoje základní pracovní povinnosti. V jistých případech to také může být velmi nebezpečné – příkladem je jednání o radaru protiraketové obrany USA.

Bohužel Paroubkova choroba se zdá být velice nakažlivá a vypadá to, že se zdatně šíří napříč politických spektrem. Doufejme, že se časem tato choroba nerozšíří a nevyšlechtí do podoby, kterou nabrala v USA. Tam už se snad dá hovořit o vzniku vědeckého kapitalizmu – alespoň v tomto ohledu.

Je tu ovšem také technický problém – milé agentury nám také málokdy skrze novináře sdělují, jak byl daný výzkum udělán. Tj. počet korespondentů, způsob dotazování, statistické odchylky, doba, místo a způsob dotazování a další. To všechno a mnohé jiné jsou naprosto závažná a důležitá data. Agentury to dobře vědí, a proto nás takovými informacemi raději nezatěžují. Většina novinářů je pak dosti chabého vzdělání a morálního profilu, a tak je ani nenapadne se dotazem na pozadí zveřejňovaných výzkumů zatěžovat.

Výsledkem pak je, že nás oblažují daty získanými na zandebatelném množství lidí (třeba jen 500-600), které odchytli někde přes Tescem, nebo které někdo obtěžoval před večeří po telefonu. Získané „výsledky“ jsou pak zcela bezcenné, protože tam je tolik faktorů, které se rozcházejí s realitou, že to může sloužit za podklad tak leda Paroubkovi při jeho mimořádné tiskovce.

Přimlouvám s eza to, abychom si volili takové politiky, kteří mají odvahu na to, aby jednali podle svého nejlepšího svědomí.

Napsáno pro blog.idnes.cz

 

Žádné komentáře
 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!