NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

Náhubkový zákon

Nový příspěvek

O CO JDE VE ZKRATCE

Tzv. náhubkový zákon

Novela trestního řádu a zákona, tzv. náhubkový zákon, který platí od dubna, zakazuje pod hrozbou finanční sankce a až pětiletého vězení zveřejnění informací z policejních odposlechů, pokud nebyly použity před soudem jako důkaz. Zakazuje také zveřejňovat jména a jiné osobní údaje dětských a mladistvých obětí trestných činů, u ostatních obětí se zákaz vztahuje například na oběti kuplířství nebo násilných trestných činů.

Úřad: Náhubkový zákon bude možné porušit, bude-li to ve veřejném zájmu

Zveřejnění údajů o obětech trestných činů bude ve výjimečných případech možné, musí však existovat prokazatelný veřejný zájem. Ve středu to na tiskové konferenci řekl ředitel Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Igor Němec.

středa 15. dubna 2009,

Němec  připustil, že ve výjimečných případech lze o obětech informovat. Důvodem pro výjimku musí být velmi silný prokazatelný veřejný zájem.

"Lze obecně říci, že úřad bude silně uplatňovat svou kompetenci, pokud jde o nezletilé oběti trestných činů. Dále bude prvotně vždy soustřeďovat své šetření na to, jak orgány činné v trestním řízení dodržují zákon v průběhu přípravného řízení,“ dodal Němec.

Kdo ale bude posuzovat, co je a co není veřejný zájem?

Žádné komentáře
 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!