NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

RATH KOMPLET

Nový příspěvek

Charita Davida Ratha

Rok se s rokem sešel a můžeme bilancovat  rozdělování Rathova platu,

Kdysi prohlásil, že jeden ze svých platů věnuje na dobročinné účely. Jenže snadno se slibuje. Kdyby se to rozdávalo z krajských peněz, tak snad, ale z vlastní kapsy? Otázka má háček v pracovní době. Den má pouhých 24 hodin a nelze tedy současně vykonávat dvě zaměstnání. Lze to po sobě, ale ne současně. Je tedy pan Rath od 7,00 do 11,00 hejtmanem a po polední přestávce od 12,00 do 16,00 poslancem? Pak mu tedy náleží dva poloviční platy, neboť i jeho činnost je pouze poloviční.

Uvědomme si ale, že David Rath má všechno dvakrát. Má dva domy v Hostivici. V domku č. 1 bydlí Rath se svou ženou Evou (v přízemí mají společnou ordinaci). V domku č. 2 bydlí se svou milenkou Renátou Horkou, která je medicínskou ředitelkou firmy Zentiva a jednou z nejvýše postavených manažerek ve farmacii, která má ve firmě na starosti schvalování léků.

S každou ženou má jednoho syna. Dům, kde žije a ordinuje Eva Rathová, se od ostatních liší jen cedulí na garážových vratech. K ordinaci v domku mu pomohl bývalý poslanec Petr Kott, vyloučený z ODS za opilecké skandály. Když byl David Rath ministrem zdravotnictví, udělal Kotta ředitelem středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Kott se mu za to odvděčil – přihrál mu smlouvu na ordinaci v Hostivici. Nedbal přitom na názor kraje, že Hostivice dalšího lékaře nepotřebuje.

V Rothově případě zřejmě ztrácí aktuálnost i parodie písničky Simonové a Chladila „Mít dva a čas…“

Jak tedy šel čas a kolika potřebným pomohla Rothova charita? Po volbách do krajských zastupitelstev se Rath jako jediný odmítl vzdát poslaneckého mandátu a platu po nástupu do funkce krajského hejtmana. A takhle se objevovaly informace v tisku:

21. října 2008 

"Hejtmana beru jako prioritu. Jsou ale i ministři, kteří dělají zároveň poslance," věří si Rath.

Ovšem ministr sedí ve Sněmovně tak jako tak ve vládní lavici, zatímco správný hejtman by měl být tou dobou ve svém kraji. Pokud jde o plat, Rath v pondělí řekl, že je překvapený, že mu nyní náleží dvě různé mzdy.

18. listopadu 2008 - David Rath pro Blesk

Co řekl o svém platu:

"Mám to vymyšlené tak, že vytvořím vlastní grantový systém a postupně budu vyzývat v rámci kraje, aby se přihlásili zájemci o příspěvek třeba na sociální projekty, kulturní akce. A já si pak vyberu, komu ty peníze a na co dám. Ještě si musím promyslet, který z platů budu nakonec rozdělovat."

4. února 2009  

Středočeši se mohou začít rozmýšlet, s čím by jim mohl finančně vypomoci jejich hejtman David Rath. Ten slíbil, že od března začne potřebným rozdělovat svůj hejtmanský plat a žít bude pouze z platu poslance.

"Hejtman chystá pravidla a ta potom v březnu dá na své webové stránky," potvrdila mluvčí krajského úřadu Berill Mascheková. Poté už budou moci lidé posílat Rathovi své žádosti. Rozhodovat, komu peníze pošle, bude sám. "Jsou to jeho peníze," upozornila mluvčí.

 

25.února 2009  

Když se všichni podivovali, že si nechá dva platy, hejtmana i poslance, hned slíbil, že jeden z platů rozdá potřebným. Teď se ale vykrucuje! Prý nikdy neřekl »celý plat«. A tak nakonec rozdá jen asi desetinu svého příjmu. Jestli se tedy neukáže, že i to byly zas jen »sliby chyby«.

 

23.května 2009

Hejtman zatím ze své kapsy nedal ani korunu. Do konce dubna se o peněžitou podporu na Rothův krajský úřad přihlásila šedesátka občanů s mnohdy specifickými požadavky. V současné době se žádostmi zabývá tříčlenná komise. Ta by měla pro Ratha provést jakýsi předvýběr do konce příštího týdne. „Další

měsíc si chce na posouzení žádostí nechat sám pan hejtman,“ doplnila mluvčí.

 

7. října 2009

Jak dopadl Rathův slib, že jeden ze svých platů rozdá potřebným? Nějak se to smrsklo na jeden plat za půl roku a ještě pouze do padesáti tisíc. Až nyní doktor Rath přistoupil od slov k činům. Rozhodl se, že část svého platu  věnuje spoluobčanům v nouzi, a to pomocí žádosti, která má přesné náležitosti.

MUDr. Rath má zřejmě rád byrokracii, kritéria a formuláře i ve své soukromé dobročinnosti. Třešničkou na darovaném dortu je pak poslední odstavec žádosti, ve kterém žadatel souhlasí „aby podobizna a obrazové a zvukové záznamy týkající se mé osoby nebo mých projevů osobní povahy byly použity v budoucnu
při prezentaci pomoci MUDr. Davida Ratha“.

27. října 2009

Server Týden.cz vychází z údajů, které mu poskytla Rathova kancelář. Z nich vyplývá, že hejtman za uplynulý rok ve funkci jen dva charitativní dary.  Za 15 tisíc korun koupil důchodkyni paní Pudilové ze Zvěstova speciální brýle a 105 tisíc korun přidal nevidomé paní Zamrazilové z Černošic na vodícího psa.

Sám hejtman tvrdí, že počítá s dalšími charitativními dary.

Pro poskytnutí daru ovšem vymyslel Rath složitý systém. Žadatel totiž musí být ze Středočeského kraje, musí doložit, že mu jednorázový dar výrazně zmírní nebo vyřeší jeho momentální životní situaci, musí být osobou odkázanou na pomoc druhých nebo osobou sociálně slabou, musí dát písemný souhlas s tím, že mu hejtman předá dar osobně a využije to při své prezentaci.

 

6. ledna 2010

Píšu tenhle článek – kmotr Drobek

Žádné komentáře
 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!