NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

RATH KOMPLET

Nový příspěvek

Rathův kraj = Rathovy peníze a rodinná pouta.

Vracím se k problematice dotací UDĚLOVANÝCH středočeským krajem. Použil jsem části rozhovorů z LN a sloučil je v jeden článek, který jsem doplnil o vlastní komentář. Nyní už je na každém z vás, jaký obrázek si o situaci ve středočeském kraji uděláte a zdali se mnou budete souhlasit, nebo ne.

Jak výběr žádostí o dotace probíhal? Systém objasňuje náměstek hejtmana Chládek

„Žádosti nejdřív po formální stránce prověřili úředníci na odboru regionálního rozvoje. To bylo první síto. Už tam většina obcí propadla. Pak se žádosti dostaly devíti komisařům z Komise rozvoje měst a obcí. Komisař mohl každému projektu udělit od nuly do sta bodů. Pak se udělal u každé žádosti průměr jejího ohodnocení a sestavil se žebříček nejlépe bodovaných obcí. Jednotliví komisaři nevěděli, kolik bodů dali ostatní. Jméno obce ovšem museli vědět. V prvním kole dotací jsme rozdělovali celkem půl miliardy korun. Dostalo se tak jen na nejlépe hodnocené projekty.“

 

Co k problému říká Michal Rath?  Žádost jsme vypilovali a uspěli. Já na bráchu, brácha na mě? K takovému ovlivňování podle něj při rozdělování dotací krajem docházet nemůže. No ještě se k tomu dostaneme. Nyní tedy půjdeme po stopách Rathových odpovědí.
* LN Dotace pro Zbuzany nadzvedla některé starosty. Tvrdí, že jste dostali peníze kvůli tomu, že jste místostarostou zrovna vy...
Nevím, kdo to říká, ale jsou to nesmysly. Jsem jen v zastupitelstvu. Tyto věci jdou mimo mě. Připravuje je starosta s týmem lidí. Já ty žádosti radši ani nepodepisoval, aby to nebylo nějak zneužitelné.
*KD Nevím, od kdy je místostarosta a předseda stavebního výboru pouhým zastupitelem a dotace na stavební akci jde mimo něj.

* LN Kdy naposledy dostaly Zbuzany dotaci?
Ani nepamatuji. Přitom se o ně ucházíme prakticky při každém kole dotačního řízení. Na opravu obecní silnice žádáme asi pošesté.
*KD Asi pošesté? Tak kolikrát?
* LN Proč jste tedy nyní uspěli?
Hlavně kvůli tomu, že jsme tu žádost zkrátka za ta léta, co ji podáváme, vypilovali. Máme na tu stavbu rozpočet, stavební povolení a zítra můžeme začít stavět.
* KD Tak tady přiložím odpověď z jiného rozhovoru LN ke stejné tématice.

* LN Obce, které uspěly, argumentovaly především tím, že měly žádost dobře připravenou a o svou věc už žádaly dlouho...

Bohumil Stibal, starosta Všeradic: To je holý nesmysl. Zaměstnankyně mé vlastní firmy dávala tři stejné žádosti. Jednu na všeradickou školku, druhou na školku do Svinař a poslední na kulturní dům do Rpet. Všechny žádosti byly stejné a uspěly jen Rpety.

* KD Vraťme se k rozhovoru LN s M.Rathem.
* LN Myslíte, že je systém udělování dotací v pořádku? Nemůže tam docházet k nějakému „já na bráchu, brácha na mě“?
Tyto dotace mají striktní pravidla, například bodový systém. K nějakému ovlivnění ani příliš docházet nemůže.
* KD Tento argument ovšem vyvrací nevědomky sám Michal Rath hned v následující odpovědi.

* LN Jaké to bylo v době, kdy byl hejtmanem Petr Bendl z ODS?
Nikdy jsme nedostali nic. Hrálo tam roli to, že jsme u nás neměli zastoupení ODS. Platilo to, že při výběru mají výhodu oblasti, které jsou voličsky zajímavé pro partu, která je zrovna u lizu.
* KD Takže to šlo, ale za šéfování Davida Ratha to najednou nejde a všechno je křišťálově čisté. Na pomoc si beru opět odpověď z jiného rozhovoru.

Peníze dostaly především obce, které mají komunistické či sociálnědemokratické vedení, tvrdí Bohumil Stibal, starosta Všeradic na Berounsku, které v dotačním klání neuspěly.

* LN Vadí vám, jak krajská komise peníze z Fondu pro rozvoj obcí a měst rozdělila?

Bohumil Stibal: Vadí. Nic s tím ale nenaděláte. Funguje tam prostě lobby. Když máte komisi, kde jsou tři komunisti, sedm sociálních demokratů a jeden zástupce ODS, tak se nemůžete divit, že se pak radují především obce, které mají komunistické či sociálnědemokratické vedení. Navíc mě fascinuje, že nějaké obce dostanou na silnice a podobné nesmysly, a my na školku ne. Přitom všude jsou školky přeplněné. Ty maminky u nás prostě musí někam dávat své děti.

* KD Tak kde je ta spravedlnost braři Rathové?
* LN Netrpěli jste spíš kvůli vašemu jménu? Bendl měl s vaším bratrem spory...
Nemyslím, že by to bylo mým jménem. Já už jsem na zbuzanské radnici třetí volební období, tedy asi deset let. Tehdy ani můj bratr nebyl politicky činný. Navíc ze začátku byl i členem ODS.
* KD to se dá dost těžko zapřít, že!!

* LN Měli ve Zbuzanech radost, že se stal hejtmanem váš bratr?
Měli z toho samozřejmě radost. Každý si uvědomí, že ta prestiž obce samozřejmě roste, a každý si hned myslí, že z to budeme mít výhody. To však není vůbec jisté.

* KD No to vidíme na každém kroku. Sebepropagace na všech akcích za krajské peníze, přidělování dotací podle účasti rodiny Rathů v obci. Skutečně žádné výhody.

O krajský příspěvek žádalo více než 700 obcí, uspělo ale jen 164 z nich. Podle Stibala je příkladem pochybného přidělení dotace i případ Zbuzan. „To je naprosto jasné. Vůbec mě to nepřekvapuje. Tak to funguje,“ krčí rameny Stibal.

Pokračujme však v tématu. Máme tady další zvláštní případ. Jde o město Zdice. Na opravu hasičské zbrojnice od kraje chtěli 5,6 milionu korun a jejich žádost prošla. Jedním z lidí, kteří o dotacích na kraji rozhodovali, byl přitom místostarosta Zdic Richard Dolejš. Obce, které byly při získávání dotací úspěšné, mají jednoduché vysvětlení. Jejich projekty byly nejlepší. „O dostavbu hasičské zbrojnice žádáme už několik let. Náš projekt je tak zcela propracovaný,“ říká například starosta Zdic Miroslav Gilotina (stejně argumentuje i M.Rath). Tento argument ale u neúspěšných žadatelů neuspěje. Žádosti byly podle nich natolik podobné, že žádná z obcí nemohla jasně předčit jinou. „Žádalo se většinou o tu samou věc. Mě by opravdu zajímalo, na základě jakých kritérií to vybrali,“ říká starostka, která dotaci nezískala. Stejně jako řada jiných oslovených starostů si nepřála v této souvislosti uvést své jméno.
Polepšilo si také  Rathovo bydliště Hostivice. Na opravu tamní jídelny základní umělecké školy dostalo z krajského rozpočtu dotaci ve výši 60 milionů - i když v tomto případě šlo o přímou dotaci, o kterou nemuselo „soutěžit“ s ostatními obcemi. Navíc tam neexistuje ani ta škola. I toto téma prošlo diskuzí.

V kraji panuje strach z hejtmana Ratha

Starostové se bojí, že by jim kritika vedení kraje uškodila. Šance na získání jakékoliv jiné dotace by pak rapidně klesla. „My máme na kraji rozjednanou dotaci na opravu školy. Kdybych v tuto chvíli řekla něco proti Rathovi, mohla bych se s těmi penězi rozloučit,“ řekla jedna ze starostek. „ Vím to z debat s ostatními starosty. Všichni jsou naštvaní, ale bojí se promluvit. Mají strach, že když něco řeknou, tak se dostanou na listinu pana Ratha a naprosto skončí. Já si říkám, že když budou všichni držet pusu, tak se nikdy nic nezmění“, říká Bohumil Stíbal.


Co starostům vadí a jaká jsou kritéria výběru.


„Jedno z hlavních kritérií byla účelnost akce v regionu. Například mezi žádostmi byly dva stejné projekty na opravu školy, jeden uspěl, a druhý ne. V tom prvním případě byla totiž škola více potřeba, nikde v okolí jiná nebyla. To je ten klíč,“ vysvětluje systém náměstek hejtmana Chládek.
Starostům vadí, že nemají
šanci zjistit důvod, proč neuspěli. „Celý systém rozdělování dotací je špatný. Neříkám, že za ODS bylo všechno bez problémů, ale každá obec alespoň něco dostala. U nás to vycházelo na zhruba 100 tisíc korun. Mohli jsme s tou částkou počítat. Kdežto teď nevíte nic. Buď peníze dostanete, nebo ne. A já tvrdím, že pokud nemáte na radnici komunisty nebo sociální demokraty, máte podstatně menší šanci na peníze dosáhnout.“ tvrdí Bohumil Stibal, starosta Všeradic na Berounsku.

Na závěr je tu ještě jedna zajímavá věc.
Dotaci z Fondu pro rozvoj obcí a měst uděloval kraj vůbec poprvé. V prvním kole přerozdělil půl miliardy korun. Dotace chce vypisovat každoročně, dokud nevyčerpá celkovou sumu 19 miliard korun
.

Kmotr Drobek (*KD) 19.6.2009

Žádné komentáře
 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!