NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

RATH KOMPLET

Nový příspěvek

RATH OBRACÍ - NEMOCNÍ TŘESTE SE

Určitý poplatek v nemocnici by lidem nevadil, anebRathovy veletoče

30.05.2009

David Rath a celá ČSSD založili svou předvolební kampaň na podzim loňského roku na kritice zdravotnických poplatků a zvýšení spoluúčasti pacientů a zároveň na slibu jejich zrušení. Podle Ratha je nyní spoluúčast, tedy podíl pacientů na financování zdravotnického systému, přibližně 16%. Za minulé vlády ČSSD se jednalo o 8%, do budoucna by se mělo jednat podle Ratha o zhruba 14%. Rath také uvedl, že do budoucna bude nutné otevřít debatu o zvýšení povinného zdravotního pojištění a o možnostech komerčního připojištění. Určitou míru spoluúčasti prý ale bude nutné zachovat.

"Nikdo už nemůže věřit tomu, že sociální demokracie zaplatí všechny věci, které slibuje. A pokud toho chce opravdu docílit, nezbývá jí, než tiše přiznat, že bude zvyšovat daně," řekl náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Ovšem 9. 6. 2003 David Rath prohlašoval: "Jestliže dnes je spoluúčast zhruba 9%, což ročně dělá asi 14 miliard korun, které pacienti většinou připlatí na léky, pak tato spoluúčast měla stoupnout na 18 – 20% a měla by být zavedena nejen na léky, ale na veškerou péči, která není přímo spojena s ohrožením života," řekl na dotaz Práva D.Rath a dodal, že touto spoluúčastí mohlo být zatíženo až 40 procent veškeré péče.

Sociální demokracie počítá také se zachováním ročního ochranného limitu. Pokud by se ČSSD po volbách dostala k moci, zavedla by podle Ratha limit ve výši zhruba jednoho až dvou procent příjmu. Limit by měl sloužit jako ochrana například při placení doplatků na léky.

ČSSD ve své předvolební oranžové knize počítá také se zeštíhlením zdravotních pojišťoven. Zatímco dnes jich funguje 11, cílem ČSSD je snížit jejich počet nejprve na zhruba tři a v budoucnu by podle Ratha měla fungovat pouze jedna. "V horizontu dvou volebních období bychom rádi sloučili všechny pojišťovny do jedné," představil svou vizi Rath. "Jediná pojišťovna na trhu by znamenala až téměř totalitní model, který jsme opustili v 90. letech, " upozornil Šnajdr s tím, že je nevýhodný pro pacienty. "Pojišťovna by si mohla diktovat podmínky a lidé by neměli možnost svobodné volby, který ústav poskytuje větší výhody a u kterého chtějí být pojištěni," dodal.

Zatím chce ČSSD zabránit jejich privatizaci, kontrolovat hospodaření pojišťoven a také snížit platy jejich ředitelům. Kromě těchto kroků chce také vytvořit jediný zákon, který bude platit pro všechny pojišťovny. "Je nesmyslné, aby měla VZP vlastní zákon o fungování," řekl středočeský hejtman.

Kromě závažných kroků týkajících se rušení regulačních poplatků nebo rušení pojišťoven chce ČSSD v budoucnu také zvednout platy zdravotníkům, vytvořit katalog péče hrazené z povinného pojištění, vybudovat systém komerčního připojištění nebo systém průběžné kontroly kvality péče. Zároveň plánuje vybírat zdravotní pojištění a daně v jediné instituci.

A opět se vraťme do historie. Co ještě můžeme od ČSSD očekávat? Když byl Rath ministrem nařídil snížení úhrad pro druhé pololetí roku 2005 o desítky milionů oproti původnímu plánu. Fakultní nemocnice tak byly donuceny před koncem roku přistoupit k razantnímu omezení péče. Omezil se provoz drahých oddělení a odložily operace. Také se můžeme těšit na komunisty podporovaný  zákon o neziskových zdravotnických zařízeních, který se jistě dočká patřičné aktualizace. Kdysi  Rathova skupina přeložila část rakouského zákona o tzv. neziskových nemocnicích a začala vyjednávat s ČSSD o jeho prosazení. Právě tento statut počítá s velkou účastí lékařů-odborářů ve vedení zdravotnických zařízení a nastoluje víceméně rovnostářský systém odměňování. Málokdo si všiml, že jako součást zákona vznikl "seznam" zdravotnických zařízení určených k likvidaci na základě volby a preferencí Davida Ratha. V tomto"seznamu“ byla uvedena necelá stovka nemocnic k zachování a existence ostatních měla být vážně ohrožena. Pojišťovny by jim totiž podle této vyhlášky platily jen akutní péči, všechno ostatní by si museli hradit pacienti sami.  Předložená norma tehdy uváděla:"S účinností od 1. ledna 2008 může být ústavní zdravotní péče hrazena z veřejného zdravotního pojištění na základě smlouvy pouze tehdy, je-li poskytována veřejným neziskovým ústavním zdravotnickým zařízením".

Můžeme tedy očekávat výrazné zhoršení zdravotní péče a bude nás to stát víc peněz než nyní i s poplatky, protože se všem zvýší povinné odvody na zdravotní pojištění a protože díky tomu pomine regulační efekt poplatků, bude třeba vybrat víc než dnes.

R.Sedláček

Poslední komentáře
16.06.2009 11:26:07: Vidět Ratha, slyšet Ratha... a umřít. Zvítězit se nad ním nedá. Krásně a přehledně sepsané Rathovy v...
10.06.2009 22:45:34: Díky autorovi za sisyfovskou práci s výběrem, dokumentací a faktů. Škoda jen, že političtí soci Rath...
 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!