NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

RATH KOMPLET

Nový příspěvek

RATHIZACE -jak uvažuje Rath a co od něj můžeme čekat si oživte v 3 roky starém článku.

Rathizace na postupu

Bohumil Pečinka | (Tištěný Reflex, 27. 1. 2006)

Reflex 04/2006

NELEGITIMNÍ ZVRAT

Klíč k ovládnutí zdravotnictví ovšem není ve statutu nemocnic, ale především způsobu veřejného pojištění a rozmístění těchto peněz. A na tomto poli připravuje David Rath přímo monstrózní zvrat, který povede k faktickému znárodnění všech pojišťoven. Vychází z novely zákona číslo 48/1997, jehož přijímání věrně popisuje dnešní politickou praxi. Vcelku bezvýrazný zákon byl opět na lince Rath-Krákora v poslední fázi doplněn o komplexní pozměňovací návrh, který z něj dělá úplně jinou normu. Nechme stranou, že tím byly obejity parlamentní výbory, které se ke každému paragrafu vyjadřují. To se v posledních měsících stalo běžným stylem. Stejně jako to, že zákon si na části vládních poslanců nátlakem vynutil premiér Jiří Paroubek. Tím ale, jak staví devět pojišťoven pod kuratelu státu, získá David Rath pod kontrolu 180 miliard z veřejného pojištění.

Prvním jeho plánovaným krokem budou nové pětileté smlouvy s nemocnicemi, které shodou okolností v těchto měsících končí. To bude jeho hlavní páka k likvidaci určitých zdravotních zařízení. Rathův tým připravuje svévolnou manipulaci s nemocniční sítí, která měla své chyby, ale také vyrůstala z určité logiky. Nyní bude dominovat jen jedna logika: moci a známostí.

MOCNÍ A NEMOCNÍ

Ze všech těchto úvah se kupodivu vytratilo jedno slovo - pacient. Ministr zdravotnictví se zdánlivě staví na jeho stranu tím, jak slovně bouří proti mramorovým palácům zdravotních pojišťoven a rozbažilosti lékáren. Jak je to ve skutečnosti?

Na jedné straně sice snížil marži lékárnám a distributorům, na straně druhé svou vyhláškou snížil podíl úhrad. Jinými slovy, ceny léků se mohou snížit o pár korun, ale pacient dá na doplatcích mnohonásobně více. Od března pak dojde k dalšímu snížení úhrad.

David Rath dobře ví, že si to může dovolit, protože v současném systému neexistuje evidence o doplatcích. Nikdo totiž neví, kolik korun musí občané platit. Dnešní zvýšení doplatků přece jen má jeden vysledovatelný efekt - platí více nemocní. Jinak řečeno, čím více nemocný, tím více vydá peněz, protože na rozdíl od mnoha západních zemí neexistuje tzv. strop na doplatky. V tom se naplno projevuje antisociálnost tohoto okázale solidárního systému. Rathův boj s mocnými tak dostává směšnou podobu boje proti nemocným.

V jednom ale ministr chce být na výši. Krátce po zvolení nového šéfa lékařské komory se sešli společně s premiérem a notovali si, jak platy lékařů brzy dostanou na západní úroveň. V dávných dobách se tomu říkalo vládnout bičem a cukrem, dnes by to šlo nazvat rathizací

Žádné komentáře
 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!