NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

RATH KOMPLET

Nový příspěvek

ZAVÁDĚNÍ POPLATKŮ VE ZDRAVOTNICTVÍ

Zavádění poplatků

Rath požaduje vysokou spoluúčast pacientů

Okamžité zavedení vysoké spoluúčasti pacientů na léčebných výlohách požaduje prezident České lékařské komory David Rath. Má se tím zlepšit financování zdravotnictví. Ministryně zdravotnictví Marie Součková to ale odmítá. Komora také uvažuje, že pošle do konkurzu Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, která včas neplatí lékařům.

9. 6. 2003 14:49 - PRAHA

"Jestliže dnes je spoluúčast zhruba devět procent, což ročně dělá asi 14 miliard korun, které pacienti většinou připlatí na léky, pak tato spoluúčast měla stoupnout na 18 až 20 procent a měla by být zavedena nejen na léky, ale na veškerou péči, která není přímo spojena s ohrožením života," řekl v pondělí na dotaz Práva Rath a dodal, že touto spoluúčastí mohlo být zatíženo až 40 procent veškeré péče.

Pacienti by si měli připlácet například za recept, složit tak zvanou ambulantní taxu, tedy když poprvé jdou k lékaři by platili určitý poplatek a pak už ne, platili by dále za den strávený v nemocnici a připláceli by i za dopravu sanitkou. Samozřejmě i nadále by v této spoluúčasti byly zahrnuty léky. Rath se domnívá, že z veřejného zdravotního pojištění by se nadále neměly platit léky, které jsou na předpis i volně prodejné, například paralen.

"Spoluúčast je jedno z opatření, kterými by se řešila současná vážná platební neschopnost Všeobecné zdravotní pojišťovny," řekl Rath. Dodal, že VZP neplatí nemocnicím a ambulantním specialistům včas, ale po lhůtě splatnosti, která je dvacet dní až za třicet dní a tak se celková doba od fakturace šplhá k 50 dnům.

"To řadu soukromých ordinací přivádí k finančním problémům, nemají z čeho platit nájem, zaměstnance, telefon, energie atd. Jestliže se do tří měsíců situace nezlepší a VZP se nedostane z dluhu, který podle nás činí už pět miliard korun, zvažujeme kroky, že pošleme tuto pojišťovnu do konkursu," řekl Rath. Součková to ale považuje za předčasné.

Podle Ratha možným řešením situace je i navýšení zdravotního pojištění a navýšení plateb od státu za státní pojištěnce - hlavně děti a důchodce. Součková soudí, že zavedení větší spoluúčasti pacientů nic nevyřeší. Chce jít cestou snižování nákladů pojišťoven, větší kontroly jejich hospodaření a lepší vymahatelnosti peněz od neplatičů pojistného. Ti dluží VZP 13 miliard korun.

Vrácení peněz nepomůže

Rath uvedl, že vrácení 840 miliónů korun, které požaduje VZP od nemocnic nic nevyřeší. Změny je třeba udělat mnohem razantnější a systémové.

Rath a Součková jsou zajedno pouze v optimalizace zdravotní sítě. Oba se domnívají, že zdravotnických zařízení je moc a musí dojít k jejich redukci.

Podle Ratha VZP by měla zrušit některé své podivné aktivity, "například léčbu alergických dětí u moře, protože léčebný účinek není prokazatelný, dále placení plavenek do bazénů v rámci preventivních programů, hrazení antikoncepce a zamyslet se musí i nad lázeňskou péčí, kde účinek léčby rovněž není průkazný," řekl Rath.

David Rath chtěl "stávku, která musí pacienty bolet". Svá tvrzení pak změkčoval tím, že prý nejde o skutečnou bolest, jen o důsledný nátlak. Pravdou je, že kdyby bývala stávka proběhla podle původních plánů, mohli někteří lidé čekat mnohem déle na plánované výkony a tedy si také déle "užívat" skutečnou bolest.

Žádné komentáře
 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!