NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

TOPOLÁNEK

Nový příspěvek

Nový příspěvek

topol.jpg

Ing. Mirek Topolánek (* 15. května 1956 Vsetín) je český politik, předseda ODS a předseda vlády České republiky v demisi. V současnosti je také předsedou Rady Evropské unie.

Životopis

Vystudoval vojenské gymnázium a poté strojní fakultu VUT v Brně. Pracoval jako projektant a později jako samostatný projektant v závodu Automatizace a mechanizace OKD Ostrava. Mezi lety 1987 - 1991 pak působil v Energoprojektu Praha, závod Ostrava jako vedoucí projektant specialista. V roce 1991 spoluzaložil a řídil obchodní společnost VAE, spol. s r. o. (jako výkonný ředitel a generální ředitel), které se zabývala energetickými projekty. V roce 1996 společnost zanikla bez likvidace a jejím právním nástupcem se stala obchodní společnost VAE a.s., v níž zastával do roku 2003 funkci předsedy představenstva.

Politická kariéra

Před listopadem 1989 nebyl politicky organizován v žádné straně; byl lákán do KSČ, k jeho rozhodnutí do KSČ nevstoupit výrazně přispěla manželka, která mu pohrozila rozvodem. V roce 1989 působil v Občanském fóru. V roce 1994 vstoupil do Občanské demokratické strany.

V roce 1996 byl zvolen do senátu za obvod č. 70, Ostrava-město. V letech 19982002 byl předsedou senátního klubu ODS a od roku 2002 do roku 2004 pak byl místopředsedou Senátu. V listopadu 2002 se stal po Václavu Klausovi předsedou ODS.

Za dobu Topolánkova předsednictví ODS vyhrála tato strana volby senátní, krajské, evropské, komunální a v roce 2006 i volby do Poslanecké sněmovny. V roce 2008 již jako strana vládní ODS drtivě prohrála krajské a senátní volby a ztratila tak všechny své hejtmany a rovněž i nadpoloviční většinu v senátu.

Nejvyšší stranickou funkci však Topolánek i po těchto volbách, stejně jako v letech 2004 a 2006, obhájil.

Volby 2006 a sestavování vlády

V roce 2006 byl ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky volebním lídrem v Praze a získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů v těchto volbách. Jako vítěz voleb byl pověřen sestavením vlády. Nejprve se pokusil o tzv. trojkoalici spolu s KDU-ČSL a Stranou zelených, přestože tato měla dohromady pouze 100 hlasů ze 101 hlasů potřebných pro vyslovení důvěry vládě (pokud je přítomno všech 200 poslanců, obecně stačí většina přítomných poslanců). Trojkoalice nepřesvědčila ČSSD, aby ji podpořila, a tak se rozpadla. Následně Topolánek přistoupil na jednobarevnou vládu ODS tolerovanou ČSSD, pro níž se pokoušel získat podporu ČSSD.

První Topolánkova vláda

Poté, co jednání s Jiřím Paroubkem zkrachovala, předložil Mirek Topolánek návrh vlády složené z devíti členů ODS a šesti nestraníků, kterou Václav Klaus jmenoval 4. září. Vláda požádala o důvěru poslanecké sněmovny dne 3. října, avšak poprvé v historii České republiky ji nezískala. Pro vládu hlasovalo 96 poslanců, 99 hlasovalo proti. 11. října 2006 podala tato vláda demisi.

Druhá Topolánkova vláda

8. listopadu prezident Klaus znovu jmenoval Topolánka premiérem a pověřil ho sestavením vlády. 21. prosince požádal premiér prezidenta o jmenování vlády složené z členů ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Ten ji ale zprvu jmenovat odmítl s tím, že očekával vládu, která nebude závislá na přeběhlících. Měl také výhrady k jejímu personálnímu složení. Vláda byla nakonec jmenována 9. ledna 2007 a o 10 dní později získala důvěru Poslanecké sněmovny, neboť poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka opustili před hlasováním zasedací sál Sněmovny.[8] Pro vládu tedy hlasovalo všech 100 poslanců koalice, 97 hlasovalo proti, 2 se nezúčastnili a 1 se zdržel. „Musím říct, že mě celkem překvapilo, příjemně, že oba jsou fiskálně odpovědní. To znamená, že jim je jasné, že nemohou sáhnout do podstaty problému. Uvědomují si, že je nutné změny provést,“ pochválil oba „přeběhlé“ poslance premiér Mirek Topolánek.

Reforma veřejných financí je stěžejním projektem koaliční vlády ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Mirek Topolánek se aktivně angažuje v jednáních s USA o umístění radaru, který bude součástí protiraketové obrany Spojených států. V říjnu 2007 představil Mirek Topolánek tzv. „5 premiérských priorit.“[ Také podpořil rozvoj vědy prezentací projektu VIVAT. Topolánkovo stanovisko vůči EU je konzervativní, akcentuje zejména její ekonomický význam.

Dne 24. března 2009 proběhlo hlasování o setrvání vlády vedené Mirkem Topolánkem. Poslanecká sněmovna vyjádřila vládě nedůvěru. Proti kabinetu hlasovalo 97 poslanců opozice (ČSSD,KSČM), rebelové ODS Vlastimil Tlustý, Jan Schwippel a bývalé poslankyně SZ Věra Jakubková a Olga Zubová. Opozice zvítězila v poměru 101:97. 26. března 2009 podal premiér demisi, čímž odstoupila celá vláda.

Soukromý život

Je ženatý, s manželkou Pavlou Topolánkovou mají dcery Petru, Janu a syna Tomáše. S manželkou ale nežije. Dle vlastních vyjádření žije s Lucií Talmanovou, poslankyní ODS. Dne 24. července 2007 Lucie Talmanová porodila syna Nicolase Topolánka.

V době, kdy se objevily první veřejné dohady o Topolánkově vztahu k Talmanové, oznámila jeho manželka Pavla Topolánková svou kandidaturu proti ODS v senátních volbách; u voličů v Ostravě ale za stranu Politika 21 neuspěla.

Obchodní, řídící a správní aktivity

Podle výpisu z obchodního rejstříku:

Kritika a aféry

 • 2. února 2007 Topolánek způsobil aféru, když ukázal prostředníček (vulgární gesto) k opozičním poslancům stěžujícím si na nepřítomnost členů vlády (vzápětí po jejich ironickém potlesku za to, že se konečně dostavil do jednacího sálu). Později uvedl, že se jednalo o nonverbální komunikaci s ministrem Miroslavem Kalouskem a omluvil se za ně.
 • Žaloval novináře za zveřejnění odposlechů v kauze údajného podplácení poslance Kořistky, ve kterých mimo jiné říkal jak se svým poradcem Markem Dalíkem (který o sobě tvrdí, že je jako Martin Bormann a jehož část veřejnosti a politici ODS kritizují za příliš velký vliv na předsedu) stojí a padá, ale proces prohrál.
 • Kopl do auta jednoho novináře Blesku a údajně křičel, že jej zabije, protože, jak později uvedl, se mu nelíbilo, že jej novináři dlouhodobě 24 hodin denně pronásledují.
 • Je kritizován za inspirování se nacistickým slovníkem a občas i vulgární vyjadřování.
 • Jeho občanské sdružení Becario 80 procent příjmů od sponzorů utratí na vlastní platy a organizování golfových turnajů a 20 procent na stipendia pro studenty. Přinejmenším jeden sponzor tohoto sdružení nyní dostává od státu zakázky bez výběrového řízení
 • Premiér Mirek Topolánek napadl bulvárního fotografa. Před sídlem ODS v Praze tak bránil svého ročního syna Nicolase, kterého vezl v kočárku..

Topolánkovy citáty

 • Neočekávejte ode mě nic jiného než noc dlouhých nožů. Ta prostě přijde.
  Těmito slovy avizoval Topolánek v červnu 2005 personální změny po svém případném volebním vítězství
 • Pokud budeme lidem před volbami otevřeně říkat, co máme v plánu, nikdy ve volbách nevyhrajeme. Lidové noviny, 15. 4. 2006
 • Tato Sněmovna se chová příšerně… Ve Sněmovně je bordel, jednotliví poslanci vykřikují z lavice. Vy mě budete tady školit z morálky a z etiky? (…) To, co jsem ukázal, znamená „Kalousku, jsi jednička!“
  Při odpovědi na interpelaci poslankyně Vlasty Bohdalové ohledně gesta (zvednutého prostředníku), které ukázal opozičním poslancům během schůze Sněmovny 2. 2. 2007; 11. schůze Poslanecké sněmovny 8. 2. 2007, psp.cz
 • Mohu vyčítat Jiřímu Paroubkovi spoustu věcí a také mu je vyčítám. Nicméně věc, kterou mu vyčítám ze všech nejvíc, je, že přivedl do politiky a do Sněmovny lidi typu Davida Ratha. Musím říci, že tím české demokracii neprospěl.
  13. schůze Poslanecké sněmovny 13. 3. 2007, psp.cz
 • ... já jsem nikdy neřekl, já jsem dokonce řekl jiné věty. Já jsem řekl, že pokud mě to... To je takové ble, ble, ble. (je velmi naštvaný) Co to na mě zkoušíte? (k otázce odvolání Jiřího Čunka z vlády)
  iDnes: Naštvaný Topolánek chtěl odejít Jílkové od rozhovoru (4.6.2007)
 • Všude umírají lidé. Někteří ve válkách, někteří při autonehodách, někteří jen tak. – Odpověď na otázku: Právě nám zde tvrdíte, že radar bude zcela bezpečný, účinky zdravotně nezávadné a že pokud by měl poškodit lidi, neschválíte ho. Co se stane, pokud to nebude pravda, a k poškození dojde?Britské listy
 • Vždyť i to největší hovado má svůj strop, vy ho nemáte. - Reakce na Davida Ratha při diskuzi o lékařských reformách. - Lidovky.cz
 • Kdybychom brali Ústavu doslova, měli bychom tady zdravotnictví z roku 1930 a jezdili k jedinému praktickému lékaři do Brna. Výslech M. Topolánka u Ústavního soudu, 16.4. 2008
 • Když kdokoliv z vašich řad položí život, nebo je zraněný, mám pocit, jakoby se to stalo mým dětem. Na návštěvě u českých vojáků v Afghánistánu 8.5.2008
 • Na hlasy ze záhrobí nereaguji. Komentář na slova Jiřího Paroubka
 • Chci vám říci, že někdy – a v české literatuře to bývá velmi často – jeden vulgarismus nebo dobře položená facka je lepší jak hektolitry, tuny a tisíce vět, které zní sice velmi krásně, ale jsou větší urážkou jak to sprosté slovo a jak ta facka.
  Při odpovědi na interpelaci na 27. schůzi Poslanecké sněmovny 31. 1. 2008, psp.cz
 • "Na žádné otázky odpovídat nemíním. To, v čem já žiji, je válka se zlem. Jste nepřítel" SMS redaktorovi týdeníku Respekt v reakci na dotaz ke schůzce ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila s dvěma muži, kteří jej tlačili, aby zastavil případ Jiřího Čunka.

 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!