NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

TLUSTÝ

Nový příspěvek

Nový příspěvek

tlustý.jpg

poslanec a exministr financí Vlastimil Tlustý. V rozhovoru jasně potvrdil svůj nedávný výrok "Kradou všichni. Premiér, poslanci i jejich poradci. Oni jsou všichni hrozně nenažraní a zajímají je jen provize."

Vlastimil Tlustý

Ing. Vlastimil Tlustý, CSc. (* 19. září 1955 Slaný) je politik ODS, její dlouholetý poslanec a ekonomický expert. V první Topolánkově vládě na podzim 2006 byl ministrem financí. Následně se však s Topolánkem rozešel, začal ho stále ostřeji kritizovat a stavět se proti vládní politice.

Po vystudování Fakulty mechanizační Vysoké školy zemědělské v Praze a aspirantuře ve Výzkumném ústavu zemědělské techniky v Praze začal pracovat jako výzkumný pracovník, později byl zaměstnán jako odborný asistent na VŠZ.

Vlastimil Tlustý je ženatý, má jednu dceru.

Ministr

Po jmenování ministrem dal Tlustý v září 2006 za více než 800 tisíc Kč uveřejnit v novinách inzerát Informace pro občany ČR o stavu veřejných financí, kritizující státní rozpočet na rok 2007 připravený ještě Paroubkovou vládou a uvádějící, že celkové dluhy veřejných rozpočtů ČR činí 1,3 bilionu korun.[5] Podle metodiky EU však šlo o necelý bilión; Tlustý započítal i vysoké odhady různých dalších možných závazků jako úhrad likvidace ekologické zátěže, a maximální možné prohry v arbitrážích proti státu atp. Vedle ČSSD, která označila inzerát za nepravdivý a propagandistický[6], ho kritizoval i mnohaletý první náměstek MF, expert na sestavování státního rozpočtu Eduard Janota, který uvedené cifry zpochybnil a distancoval se od použití svého jména v inzerátu jako zdroje dat. Tlustý ho nato odvolal z funkce.[7] Po Tlustého odchodu z ministerstva se na ně Janota vrátil.

Ihned po nástupu na ministerstvo Tlustý odvolal vedoucího odboru dohledu nad loteriemi Pavla Němce, který chtěl zpřísnit podmínky pro provoz tzv. videoterminálů, což jsou prakticky hrací automaty, vinou mezery v zákoně však nepodléhající regulaci obcí. Místo něj jmenoval Petra Vrzáně, bývalého poslance SPR-RSČ. Poté vyšlo najevo, že Tlustého manželka i otec působí ve firmě pronajímající prostory pro provoz sportbarů a heren.

Členství v KSČ

Častá kritika míří na Tlustého předlistopadové členství v KSČ. Mezi nejznámějšími urážkami Miloše Zemana se uvádí i „O jeho IQ svědčí, že vstoupil do KSČ v roce 1989“ (sic) na Tlustého adresu. Tlustý se výtkám bránil slovy „Já jsem u komunistů byl, ale nikdy jsem komunisticky nekonal a nemyslel“; takové rozlišování se samo stalo terčem další kritiky jakožto nemorální prospěchářství.

Financování rodinné vily

V období skandálu kolem financování bytu Stanislava Grosse na jaře 2005 se objevilo obdobné podezření kolem vily Vlastimila Tlustého; ten si však podle svého tvrzení peníze legálně půjčil a již vrátil a nechce věc dále komentovat.[10][11] Podklady k této půjčce ukázal pouze moderátorovi politického diskusního pořadu České televize Václavu Moravcovi.

Střet zájmů v ČKA

Na jaře 2005 Česká televize označila jako možný střet zájmů přítomnost Tlustého manželky a otce v orgánech firmy JMT CZ, které předchozího roku poskytla dvacetimiliónový úvěr 1. městská banka, ovládaná finanční skupinou PPF; ta v roce 2003 vyhrála miliardový tendr na odkup pohledávek České konsolidační agentury, kde byl Tlustý předsedou dozorčí rady. Tlustý prohlásil, že o podnikání své ženy nemá bližší informace.[10]

Provokace s kompromitujícími materiály

V záři 2008 byl zveřejněn případ, v němž Tlustý vytvořil s TV Nova falešné kompromitující fotografie, na kterých byl zachycen s figurantkou. Ty pak byly novináři vydávajícími se za soukromou agenturu nabízeny některým politikům a lobbistům. Zájem o fotografie projevil Tlustého stranický kolega, poslanec Jan Morava, který je nabídl novinářům z deníku MF Dnes. Grémium ODS vyzvalo v reakci na skandál oba poslance k rezignaci na poslanecký mandát, což Tlustý odmítl.[12],[13],[14] Tlustý odmítl rezignovat na svůj mandát a neúspěchem skončila i snaha ze strany ho vyloučit, když se místní sdružení ODS v Rakovníku postavilo proti vyloučení poslance Vlastimila Tlustého ze strany.[15]

Stranická volební agitace slib za 10 milionů ze státní pokladny

V pořadu „Natvrdo“ TV Nova poslanec Tlustý uvedl, že fotbalista Milan Baroš pózoval na volebních plakátech ODS za slib 10 milionů korun ze státní pokladny. Podle Tlustého získal Baroše pro předvolební kampaň ODS v roce 2006 za slib štědré státní dotace pro založení mládežnické fotbalové akademie.[16]

Údajná spolupráce s organizovaným zločinem a činnost na ministerstvu financí

Z policejních odposlechů z let 1999-2001 vyplývá, že Tlustý mohl spolupracovat s „kmotrem“ českého podsvětí Františkem Mrázkem. Tlustý mu měl dělat informátora přes prostředníka Šafranka. Za to měl dostat dva až tři miliony korun. Tlustý popřel, že by za ty služby přijal jakékoliv peníze, a když zjistil, že prostředník má nekalé úmysly, ukončil s ním styky.[17]

Premiér Mirek Topolánek řekl, že Tlustý a jeho kolegové na ministerstvu financí na podzim 2006 "řádili jako černá ruka". Z toho důvodu musel Tlustého ihned odvolat.

 

Lidové noviny:…Z respektovaného lídra parlamentní opozice, výřečného a břitkého šéfa poslanců ODS Vlastimila Tlustého, se definitivně stala tragikomická figurka, která může budit spíš lítost než negativní emoce.
 
Není to přitom tak dávno, kdy se bez „Tlusťocha“, jak se poslanci přezdívá, neobešlo ve sněmovně prakticky nic. Vždyť ještě v roce 2002 ho Václav Klaus jmenoval na prvním místě mezi svými nejvhodnějšími nástupci v čele ODS, aniž by Tlustý kvůli svému handicapu bývalého komunisty vůbec kandidoval.

Ještě v kampani před posledními parlamentními volbami byl středočeský poslanec Tlustý se svým daňovým kolečkem a daňovými návrhy ústřední postavou své strany.
Začátek jeho konce nastal prakticky hned po jeho nástupu na ministerstvo financí. Kromě planých příslibů několika milionů lidem, ze kterých před volbami profitoval, toho za sebou Tlustý na ministerstvu příliš nezanechal. Jeho snad nejviditelnějším krokem bylo odvolání náměstka Eduarda Janoty. Je signifikantní, že zatímco Tlustému se o ministerstvu může leda zdát, Janota je zpět na ministerstvu.

Od chvíle, kdy premiér Mirek Topolánek nejprve veřejně řekl, že Tlustého daňové teorie jsou fantasmagorie, a poté ho z čela ministerstva odvolal, coby člověka absolutně neschopného komunikace a týmové práce, se Vlastimil Tlustý mstí.

Ublížit za každou cenu
Zpočátku jeho akty „rebelství“, které lze správněji označit slovem kverulantsví, měly alespoň nějakou úroveň, byť značně spornou. Například když si Tlustý postavil hlavu a trucoval za to, aby se lidem od roku 2009 razantně zvýšila základní sleva na dani u daně z příjmu. Což by těm nejpotřebnějším přineslo několik desetikorun ročně. Byť to v porovnání s hrozbou shození celého reformního batohu vypadalo směšně, Tlustý aspoň mohl mít pocit, jak je důležitý.

Jenže i tento pocit se záhy v hlavě exministra financí musel rozplynout jako dým. Ostatně stačí citovat jeho větu o vztahu s premiérem Topolánkem z pořadu TV Nova Janka Kroupy.

 „... nic na to neříkal. On se se mnou nebavil, on se vždycky tváří, abych šel do prdele,“ posteskl si Tlustý.

To už ovšem v situaci, kdy se mu mysl zatemnila pomstou natolik, že byl ochoten ze sebe udělat veřejně kašpara jen proto, aby své vlastní straně a lidem v jejím vedení, kteří o něj nestojí, ublížil za každou cenu.

Tedy i za cenu toho, že svleče šaty a vleze do vířivky s figurantkou, ve snaze poškodit premiéra a předsedu ODS. Je připraven ho šmírovat a nahrávat, práská na sebe své vlastní nebetyčné průšvihy, za které by se v civilizovaných zemích odstupovalo (slib deseti milionů ze státního Barošovi za účast v kampani ODS).

Ještě směšnější jsou ovšem následné výroky a ospravedlňování vlastního chování „vyššími“ motivy. Tvrdil, že do vířivky vlezl jen proto, že chtěl být „volavkou“, že premiéra nahrávat nechtěl (z reportáže jasně plyne, že ano a nestalo se tak jen proto, že se Topolánek s Tlustým odmítl sejít). Tohle může dělat jen člověk, který ztratil poslední zbytky soudnosti.

Na podobně nesmyslné nářky a brečíkování byl člověk znalý bulváru zvyklý právě od „selebrity“ III. kategorie Jiřího Pomejeho v dobách jeho největší formy. Tlustý by se měl zamyslet, jestli mu jako kdysi respektovanému politikovi podobně nevkusné šaškárny stojí za ztrátu i posledních zbytků cti a úcty, kterou kdysi požíval. Možná by si měl přečíst pasáž o návštěvě milenky u nadporučíka Lukáše z Haškova Švejka a splnit premiérovi, co mu na očích uvidí. Tedy odebrat se tam, kam mu to Topolánek svými pohledy naznačuje.

zdroj: Petr Kolář Lidové noviny

 

 

 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!