NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

KOMOROUS

Nový příspěvek

Jiří Komorous - pro i proti

Kdo je Jiří Komorou?

Rocker, folkař, pro odpůrce sektář a pozér, pro přátele zase spolehlivý člověk upřímně věřící ve vyšší spravedlnost, než je jenom ta lidská daná paragrafem. Dlouholetý šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous odešel do civilu. Ve velitelské funkci působil 17 let a byl to nejdéle sloužící šéf celostátního policejního útvaru.
Ke Komorousovým koníčkům patří motorky a rocková muzika. Mluví se o něm jako o policistovi, který vybudoval Národní protidrogovou centrálu téměř z ničeho.

Jiří Komorous se narodil v roce 1960 v Plzni. Už jeho dědeček působil jako prvorepublikový policista rozháněl dělnické nepokoje. Policistou byl i Komorousův otec a sám Jiří Komorous chtěl od mládí k policii také. Po studiích na Právnické fakultě Karlovy univerzity v Praze nastupuje Komorous v roce 1984 k policii na Obvodní úřad vyšetřování Prahy 9. O rok později přechází na Městský úřad vyšetřování v Praze. V letech 1988 až 1990 absolvuje Jiří Komorous důstojnický internátní kurz Federálního ministerstva vnitra. V roce 1990 nastupuje na Protinarkotické oddělení správy hlavního města Prahy. O rok později je příslušníkem protinarkotické brigády.

Komorous proslul i několika kontroverzemi. Známé je jeho působení v řádu Ordo Lumen Templi založeném zpěvákem Danielem Landou, který provázely nařčení z extremismu. Jiří X. Doležal vznesl otázku:“Co znamená Ordo Lumen Templi? Proč názvem, uniformami a znakem toto "templářské" souručenství tak nápadně připomíná nacistický spolek Lumen Club Ordo Novi Templi, založený v roce 1900 Jörgem Lanzem, otcem myšlenky holocaustu?“ Přestože pánové Komorous, Vidím a Landa v té době šaškují "za templáře" více než rok, nebyli po otištění článku schopni veřejnosti vysvětlit ani to, co znamená název Ordo Lumen Templi.

Komorous se také na policejním prezidiu ostře pohádal s tehdejším šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Janem Kubicem, který mu vytkl předlistopadové kontakty s komunistickou Státní bezpečností. Komorous se už dříve hájil tím, že na škole StB pouze studoval jazyky.  Komorous obdržel od ministerstva vnitra negativní lustrační osvědčení, které potvrzuje, že nebyl veden jako spolupracovník StB. To je sice pravda, ale pouze proto, že už to nestihl."Mým celoživotním cílem je služba ve složkách StB a zde dosáhnout úrovně velmi dobrého odborníka." píše v roce 1987 v materiálu, jehož pravost Komorous potvrzuje. Byl rok 1987. Šestadvacetiletý absolvent práv Jiří Komorous sloužil na městské správě Veřejné bezpečnosti v Praze. Nedávno se oženil. A rozhodl se splnit si svůj celoživotní cíl – dostat se k StB. Jeho kádrový profil byl dokonalý. Pro represivní složky dlouho a dobře pracovali jeho otec i strýc. On sám sbíral politické funkce a vyznamenání už od pionýra. V KSČ byl od třiadvaceti let. Kvůli zvýšení svých šancí na přijetí k StB sepsal v roce 1987 šestistránkový životopis. "Zcela souhlasím se vstupem spojeneckých vojsk. Jsem přesvědčený internacionalista, plně oddaný marxismu- leninismu," mimo jiné dokazoval svou politickou spolehlivost. (Celý dopis je uveřejněn v následujícím příspěvku na těchto stránkách)

V říjnu 1988 nastoupil na prestižní důstojnický kurz pro operativní pracovníky na Odborné škole I. správy SNB (bývalá komunistická rozvědka spadající pod StB).  "Bylo to jako v každém špionážním románu, klasická přípravka pro zahraniční rozvědku. Učili jsme se základy zpravodajského řemesla a cizí jazyky," říká jeden z bývalých spolužáků, který si nepřál být jmenován. Komorous kurz později, už po revoluci, opakovaně označil za pouhý jazykový. Slibnou špionskou kariéru ale přerušila změna režimu v roce 1989. Nikdy tak pro StB nestihl aktivně pracovat.

Na zveřejnění vlastního výtvoru pan Komorous reagoval způsobem, který stojí za pozornost.

SMS zpráva Jiřího Komorouse
(doslovný přepis)

Vazeni moji nadrizeni, vazeni pratele, spolupracovnici z policie, novinari, kamaradi, rockeri, bratri ve vire a duchovni, senatori, poslanci, advokati, predstavitele protidrogovych organizaci, motorkari, predstavitele disentu, bojovnici proti komunismu, a vsichni vy, kteri jste me dnes poslali desitky a desitky sms!

Hluboce a z celeho srdce dekuji za vyrazy podpory, duvery a pochopeni pro chyby a omyly meho mladi na me ceste poznani, ktere jsem nikdy nezastiral! Ony dve damy z MFD tezko pochopi me pocity pri otvirani expozice lagru Vojnanebo pri mavsteve Muzea 3.odboje, ci kazdorocne pri kladeni vencu obetem perzekuci totality a podporu veteranu KPV, kteri plni pochopeni vyjadruji me duveru. Nebo prozitky na me duchovni ceste a poznani nyni k blizicimu se krtu. Nebo, kdyz jsem se musel x-krate skryvat po uspesnych akcich protidrogovky a objevovali se infromace o mem zavrazdeni.

I proto vas vsechny zadam nehnevejte se na ony dve pani. Jsou jen pouhymi nastroji! Ten, kdo s plnym vedomim uziva kradenou vec, je hoden stejne "ucty" jako zlodej sam. Je na stejne urovni! Ja jim odpoustim.

A je me i jedno kdo a proc je v pozadi. Myslim si, ze ve svetle 17 let tvrde valky proti narkobyznysu a uderu, jez jmse mu zasadili a zasazujem, je to dost zrejme!

Pro me je rozhodujici ta fantasticka odezva od vas vsech a to, co jsem veteranum KPV kdysi na lagru Vojna slibil! ZE DA-LI BUH NIKDY JIZ ZLU NEUSTOUPIM! MYM PATRONEM JE SV.PAVEL! I PRAVE PRO PODOBNOST CESTY! DEKUJI A SALOM! JK.

 

Politikům z žádné strany se ovšem Komorousova minulost nepříčí, pokud zrovna pracuje v jejich službách. "Vím, že Jiří Komorous před rokem 1989 u bývalé komunistické rozvědky pracoval. Podle výsledku lustrace ve smyslu malého lustračního zákona podmínky předepsané pro funkci ředitele Národní protidrogové centrály splňuje," uvedl Langer. "Jako služebnímu funkcionáři Policie ČR mi nepřísluší, abych tyto téměř 20 let staré názory a postoje veřejně hodnotil," napsal Komorousův nejvyšší nadřízený, policejní prezident Vladislav Husák. Pražský primátor a psychiatr Pavel Bém prohlásil: "Jiřího Komorouse vnímám jako špičkového odborníka s vynikající zahraniční pověstí," nešetřil chválou. "Vybudoval síť, ve které uvízly velké ryby organizovaného zločinu." V současné době si jej do svého týmu vytáhl ministr vnitra nominovaný ČSSD a její bývalý člen Pecina. Bývalý šéf Národní protidrogové centrály a současný první náměstek ministra vnitra Jiří Komorous stojí od pondělí v čele nové protiextremistické skupiny při ministerstvu vnitra.

 "Boj s extremismem bude jednou z hlavních priorit úřadu Jiřího Komorouse,“ řekl ministr vnitra Martin Pecina. Dodal ještě, že Komorous bude na ministerstvu zodpovědný také za pokračování policejní reformy.

 “Nepůjde o rušení kroků Ivana Langera, ale chceme prověřit některé konkrétní dopady reformy,“ řekl Pecina.

 Ale Jiří Komorou je i mužem mnoha záslužných činů, které by mohly mladické selhání negovat. Je na každém z vás, abyste si udělali objektivní názor na Jiřího Komorouse. Mluví se o něm jako o policistovi, který vybudoval Národní protidrogovou centrálu téměř z ničeho. Za vedení Jiřího Komorouse proběhlo téměř 1400 operací, při nichž protidrogová centrála zadržela přes 2700 pachatelů. Za úspěch lze označit zatčení mezinárodního drogového bosse "Prince Dobrošiho". Za jeho vedení nebyl zaznamenán jediný únik informací, ani korupční jednání. Potidrogová centrála v roce 1995 zavedla jako vůbec první jednotka svůj vnitřní etický kodex. Při poslední Komorousově operaci centrála odhalila v Babicích u Říčan továrnu, ve které se ve velkém údajně vyráběly falzifikáty léků a anabolických steroidů.

Radek Sedláček 17.6.2009

Žádné komentáře
 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!