NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

JIČÍNSKÝ

Nový příspěvek

Nový příspěvek

jič.jpg

Zdeněk Jičínský patří k matadorům politické scény. Už koncem 50. let se podílel na přípravě československé Ústavy. Na konci 60. let byl místopředsedou České národní rady a poslancem federálního parlamentu.

Jako člen komise ÚV KSČ se podílel na přípravě socialistické ústavy z roku 1960. Později pracoval na federalizaci státu, kterou reformní komunisté prosadili v roce 1968. Jeho kariéru ukončila normalizace, následovalo i vyloučení z KSČ. Federaci se snažil bránit i po návratu do politiky v roce 1989. Dodnes tvrdí, že politici rozdělili Československo neústavně a proti vůli většiny lidí. Během listopadových událostí bylo Jičínského vidět v blízkosti Václava Havla. Jejich osudy se však rychle rozešly. Jičínský sice jako jeden z prvních podepsal disidentskou Chartu 77, ale o směřování polistopadové společnosti měl jiné představy. A především: Za prezidenta prosazoval Alexandra Dubčeka, symbol Pražského jara.

»Komunisty musíme považovat za levicovou stranu a z tohoto hlediska máme hodně společného v sociální oblasti,« podporuje spolupráci s KSČM Zdeněk Jičínský

Pro uvolnění pravidel spolupráce s komunisty se hlasitě vyslovili například bývalý poslanec Zdeněk Jičínský ... Exposlanec Jičínský před pár dny v článku pro deník Právo napsal, že argumenty o nedemokratickém charakteru KSČM škodí zájmům levice i sociálně-demokratické politiky. "Na izolaci KSČM může sociální demokracie sotva nějak vydělat," domnívá se Jičínský.

 

Názor většiny klubu vysvětluje Zdeněk Jičínský. Připomíná, že sám byl komunistou, po roce 1968 se však stal aktivním odpůrcem normalizačního režimu. "Nemám žádný důvod hájit komunistickou stranu, která vzešla z normalizace a která se netransformovala," říká Jičínský. Spolupráci ale může umožnit skutečnost, že sociální demokraté a KSČM mají v ekonomické a sociální oblasti blízký program: "Program KSČM není nedemokratický, je pouze nerealistický," vysvětluje nejstarší ze sociálnědemokratických poslanců.

 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!