NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

AKTUÁLNĚ

Nový příspěvek

Jak Modráčkovi k bohatství přišli

Pohádka na motivy české politické scény

Kmotr Drobek 22.2.2010

 Žili byli dva otcové rodin. Táta Modráček a táta Načervenalý. Oba dva po svých předcích zdědili malý statek, ale prázdné stáje a sýpky. Oba dva chtěli, aby se jejich děti měli dobře. Aby netrpěli hladem, půjčili si od bohatého souseda každý pytel zrní. Dětem se rozsvítily oči radostí a těšily se na chléb.

   Táta Modráček byl moudrý hospodář a krotil nadšení svých dětí. Říkal jim:

“Chleba bude, ale málo. Musíme se uskrovnit.“

   Vzal půl pytle zrní a semlel jej na mouku a druhou půlku zrní schoval. Děti dostaly jenom tolik chleba, aby netrpěly hladem. Když se všichni trochu najedli, vzal táta celou rodinu na pole  a ukázal jim, jak připravit půdu pro osev, Pak společně pracovali až do večera. Když přišli domů, byli znavení a hladoví. Jen se opláchli a usnuli, jako když je do vody hodí.

   Táta Načervenalý semlel všechno zrní a napekl haldy chleba. Celá rodina se pak přecpala jídlem a večer jim bylo špatně a převalovali se v postelích.

   U Modráčků byl cvrkot. Táta brzy ráno vzbudil celou rodinu. Každý dostal svůj kousek chleba a hybaj na pole. Makat, okopávat, plít, zalévat. A večer znovu, jako každý den unavení Modráčkovi usnuli spánkem spravedlivých.

   Zato u Načervenalých byl klid. Všichni funěli a chrápali až do oběda. Pak vstali a rovnou se hrnuli do spíže. Znovu se nacpali, znovu ulehli a znovu se nacpali.

  Uběhl nějaký čas a zásoby mouky u obou rodin se vyčerpali. Tátové tedy znovu vyrazili k bohatému sousedovi s žádostí o další půjčku. Soused jim vyhověl. Tentokrát udělali oba tátové totéž. Oba semleli všechno zrní a napekli chléb. Jenže u Modráčků nebyli zvyklí na přecpávání se a tak jim chléb vydržel na mnohem delší dobu. U Načervenalých mizel chléb tím  rychleji, čím tlustší a nenažranější byly děti.

  A tak u Modráčků probíhaly první žně a u Načervenalých bylo třeba doplnit zásoby. Táta Načervenalý už věděl jak na to. Znovu vyrazil k sousedovi a znovu si půjčil. Děti ho zbožňovaly za to, jak se o ně stará.

   Mezitím Modráčkovi sklidili obilí. Vzali cepy a vytloukali zrní, Nebylo ho moc, ale stačilo na chleba a na novou setbu. Načervenalí se jim smáli a koukali na ně ze svých lehátek, rozestavěných na dvorku, zkrz plaňky plotu.

   A přišel podzim. Modráčkovi znovu zasadili zrno a pořídili si oslíka. Měli dost slámy, aby mu mohli pohodlně podestlat.

   U Načervenalých se nic neměnilo. Jenom se žralo a když došlo, táta skočil k sousedovi a ten mu ochotně znovu půjčil. Jenže už ne jen tak z přátelství. Už toho přeci jenom bylo dost a tak chtěl nějaké záruky.

   A tak běžel čas. Modráčkovi už měli dávno své dluhy zaplaceny. Už se nedřeli o žních s cepy, protože si pořídili mlátičku, traktor, kombajn. Díky tomu obdělali každý rok větší a větší díl svého pozemku. Každý rok měli víc a víc zrní. Sýpky se naplnily a Modráčkovi si pomalu mohli i najmout pár čeledínů, aby si odpočinuli a mohli si sem tam vyjet třeba k moři.

  Načervenalí ztloustli. Většinou měli moc cholesterolu a vysoký tlak. Potřebovali lékaře, ale ten chtěl zaplatit. Taky soused už nechtěl půjčovat. Naopak, chtěl vracet. Ale z čeho. Načervenalí nic neuměli, nic neměli. Táta najednou nevěděl kudy kam. Jednou večer si zašel na sklenku postěžovat k tátovi Modráčkovi.

   A jak to všechno dopadlo? Táta Modráček koupil od táty Načervenalého jeho hospodářství, zaplatil za něj jeho dluhy a dal najíst jeho dětem. Jenže u Modráčků není nic zadarmo a tak Načervenalí museli pro Modráčkovi pracovat a platit jim za ubytování a stravu. A teď je na vás milé děti, chcete li být soběstační Modráčkovi, nebo nemajetní Načervenalí. Jde jen o to, jestli chcete papat hned a bez zásluh celý chlebíček, nebo něco dělat a chlebíčku si vzít jenom půl. Mějte na mysli, že nic není napořád a dluhy se musí platit.

Žádné komentáře
 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!