NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

AFÉRY V POLITICE

Nový příspěvek

AFÉRA GRIPENY

Aféra Gripeny   V centru úplatkářské aféry s gripeny je rakouský šlechtic Alfons Mensdorff-Pouilly, který je podezřelý z korupce při uzavírání smluv na stíhačky Jas-39 Gripen v Česku, Maďarsku a Rakousku. Úterní reportáž švédské televize SvT se věnovala korupci týkající se neuskutečněného prodeje 24 bojových letadel Saab JAS 39 Gripen České republice. Korupci vyšetřují švédské úřady. Firmy Saab a BAe měly na úplatcích rozdat až tři miliardy korun. ČR prodej zrušila a letadla později pronajala. Do aféry zapletený rakouský šlechtic Alfons Mensdorff-Pouilly přitom byl poradcem i při pozdějším pronájmu gripenů.

Bývalý ministr obrany a nynější manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík tiskové konferenci strany popřel, že by se kvůli vyjednávání o nákupu stíhaček Gripen setkal s lobbyisty. Tvrdík zdůraznil, že se s bývalým kanadským ministrem Ottou Jelinkem potkal až v době, kdy na ministerstvu již nepůsobil.

Redaktoři švédské televize, kteří se kauzou gripenů zabývají, poslali Svobodovi do věznice (aféra tunelování Liberta) dopis. "Náš informační zdroj o vás mluví jako o osobě, která se podílela na nezákonných praktikách při prosazování nákupu stíhaček Gripen. Konkrétně jste se měl podílet na přijímání určitých finančních částek a jejich další distribuci," citovala televize z dopisu.

"Můj zdroj řekl, že to byl Ivo Svoboda jako jeden z ministrů, kterému byly předány peníze od kontaktu z Rakouska, který byl zapleten do kampaně gripen," řekl Frederik Laurin ze švédské televize. Svoboda podle Novy odmítl švédským novinářům poskytnout rozhovor. Podle mluvčí vězeňské služby Lenky Smutné prohlásil, že se odmítá k této věci vyjadřovat a podávat informace.

Švédští novináři natočili skrytou kamerou i setkání s někdejším ministrem zahraničí ČSSD Janem Kavanem, který uplácení připustil. "To, že docházelo (v souvislosti s gripeny) k předávání peněz, bylo v parlamentu docela dobře známým tajemstvím sdíleným velkým počtem lidí," prohlásil podle Mladé fronty Dnes Kavan.

Tři čeští senátoři shodně potvrdili, že jim byly úplatky nabídnuty: Kromě Michaela Žantovského (ODA) a Přemysla Sobotky (ODS) ještě Jitka Seitlová (ODA).

Polovinu stíhaček JAS-39 Grippen, které přelétly ze Švédska na čáslavskou základnu, odmítla česká armáda převzít kvůli problémům ve spojení a navigaci. Česko si od Švédska na deset let půjčuje čtrnáct grippenů za 20 miliard korun. Jeden z největších kontraktů české armády byl od začátku kritizován (rozhodla o něm Špidlova vláda v roce 2004). 

Žádné komentáře
 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!