NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

AFÉRY V POLITICE

Nový příspěvek

AFÉRA TELSOURCE

aféra TelSource (Telecom) Vláda si se systematickým řešením telekomunikační problematiky dala načas. Zatímco ve vyspělém světě patří konsolidace a rozvoj telekomunikací k prioritě číslo jedna, u nás teprve po dvou letech od revoluce vláda vydala svoje resumé představ, jak naložit s telekomunikacemi v ČR a tyto představy započla aplikovat.

Součástí těchto představ byla privatizace SPT Telecom jako jediného provozovatele obecně dostupných telekomunikačních sítí. Vzhledem k tomu, že v té době vláda představovaná Václavem Klausem a Karlem Dybou, tehdejšími špičkami ODS, horovala pro prodej podílů podniků do soukromých rukou - a to pokud možno zahraničních, byla při privatizaci Telecomu zamítnuta “česká cesta” - tedy privatizace Telecomu do českých rukou, kdy nutné investice by dodaly tehdy ještě investičně ochotné české banky.

Česká cesta padla a ze všech zahraničních nabídek byl zvolen TelSource, tedy společný podnik PTT Holandsko a Swisscomm Švýcarsko. Paradoxem je, že český stát v touze po urychlené privatizaci Telecomu předal vlajkovou loď informačního průmyslu do rukou dvou státních firem. V PTT Holandsko (dnešní KPN) i Swisscomu má totiž majoritní podíl stát a tyto dvě firmy patří mezi největší konzervativce telekomunikací v Evropě.

V roce 1997 začaly Lidové noviny na titulní stránce přetřásat skandál s údajným dvousetmilionovým úplatkem, který měl na švýcarské konto ODS složit TelSource. Podobné informace o úplatcích vedoucí k nejrůznějším špičkám TelSource a ODS proskakovaly od té doby pravidelně a situace došla tak daleko, že se úplatkářskou aférou začal zabývat i nizozemský parlament a i v České republice byla ustavena parlamentní komise. Úplatkářské aféry týkající se SPT Telecom pojednáme v samostatné části, protože jde o zajímavý dobový kolorit. K onomu koloritu doby a jako doklad vyspělosti české politické scény patří i to, že ani z nizozemského vyšetřování událostí nebyla vyvozena základní politická či mravní zodpovědnost, když už k zodpovědnosti trestní nebyl dostatek vůle. Pedro Pick. Český Telecom si ho totiž vybral bez výběrového řízení za poradce při nákupu Eurotelu a vyplatí mu za to 1 až 2 miliony dolarů. To, že by mělo proběhnout výběrové řízení, představenstvo Telecomu nevzrušuje.

Pedro Pick není neznámý, naposledy si před médii vysloužil ostruhy v roce 1999 při vyšetřování aféry spojené s uplácením při privatizaci Českého Telecomu. On měl být člověkem, který pomohl s organizací téměř třísetmilionového úplatku při privatizaci ČTc. Jenže se nic neprokázalo a vyšetřování vyznělo do ztracena. Jeden z lidí zapojených do vyšetřování mi dokonce později řekl, že mu bylo výslovně řečeno, aby se nezabýval takovým starým případem a pustil se do nových, aktuálních. Inu, podezření, že ty úplatky skončily v bezedných pokladnách určitých politických stran, se bude už těžko smývat. Zdroj: Mobil.cz, Korupční aféra TelSource: jméno zprostředkovatele úplatku je venku.

Zdalipak celé šarádě velel baby Gross a káplo z toho něco pořádného pro ČSSD? Nebo je v tom jen Vladimír Mlynář, jak říká Euro? Neříkejte mi, že taková trafika se bez výběrového řízení dává zadarmo… Zdroj: Mobil.cz.

Žádné komentáře
 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!