NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

AFÉRY V POLITICE

Nový příspěvek

Aféry hýbou českou politikou celá léta. V rubrice Aféry v politice naleznete většinu z nich.

Špidla nahlížel v tajné službě do soukromí lidí   Premiér četl desítky záznamů odposlouchávaných telefonních hovorů, zajímal se o ně také bývalý ministr Tvrdík Odchod plukovníků dává naději na zdárný konec afér typu Železného a IPB. Špidla nečinil nic protizákonného a v české politice neobvyklého. Premiér Špidla nechce říct, proč pročítá citlivé dokumenty pořízené tajnými službami.

Stejné potřeby cítí všichni premiéři české vlády a předsedové politických stran. Informace dávají možnost politického nátlaku a vydírání. Jedná se o velmi účinný prostředek moci k prosazování vlastních zájmů. Proto je velký zájem o bývalé elitní policisty a vyšetřovatele a tito často pracují, jako poradci v politických stranách. Jak to tedy u nás chodí:

Elitní důstojníci, experti na finanční kriminalitu, nepostradatelní odborníci. Takovými pochvalami hýří tisk v referátech o odchodu několika policistů, kteří vyšetřovali závažné ekonomické případy. Řeč je především o Martinu Pavlíkovi, Martinu Hádkovi a Václavu Láskovi. Ve skutečnosti zosobňují tito důstojníci poněkud jinou tvář policie. Ulpělo na nich podezření, že případy šetří podle potřeb mocných politiků, úředníků či byznysmenů. Důkazů je dost.

Skvělá kariéra

Ukázkový je příběh plukovníka Pavlíka. Ještě před čtyřmi lety to byl řadový člen útvaru, který pod vedením Martina Hádka vyšetřoval trestné činy vojáků a příslušníků zpravodajských služeb. Na podzim 1999 ale odstartovala jeho závratná kariéra. Mohl za to tzv. Hrubantův případ.

Důstojník BIS Roman Hrubant dostal od svých nadřízených v roce 1997 přísně tajný úkol zjistit, kdo z tajné služby vynáší informace vůdcům tehdy opoziční sociální demokracie. Hrubant po čase za možné viníky označil čtveřici příslušníků BIS, jeho práci však přerušilo vítězství ČSSD ve volbách. Označení muži (Tomáš Kadlec, Martin Hejl, Petr Zeman a Ivan Tříska) se po něm vyšvihli na vysoká místa ve státním a bezpečnostním aparátu, zatímco nad samotným Hrubantem se stáhla mračna. Právě Pavlík jej po čase obvinil z vydírání a podvodů a nepohodlný agent putoval do vazby. Celá věc stála na výpovědích lidí z kriminálního podsvětí a byl z ní cítit odér politické manipulace. To také o tři roky později potvrdil soud, který Hrubanta v plném rozsahu osvobodil. Z kapitána Pavlíka se ale během vyšetřování stal plukovník a byl dvakrát povýšen: nejprve na post náměstka celostátního útvaru vyšetřování a poté se stal šéfem prestižního Úřadu finanční kriminality zvaného „malá FBI“.

K postupu mu možná pomohl i další ukázkový případ. V roce 2000 Pavlík obvinil novináře Tomáše Smrčka z vyzrazení utajované skutečnosti. Ten se ho měl, jak si možná leckdo dodnes pamatuje, dopustit tím, že v televizi usvědčil tehdejšího kandidáta na post šéfa BIS Jiřího Růžka ze zneužívání funkce. Smrček tenkrát ukázal na kameru „tajný“ dopis prokazující, že Růžek podvodně vylákal z policie řidičák pro svého kamaráda, který o něj přišel díky jízdě s alkoholem v krvi. Soud novináře v červnu 2001 osvobodil. „Kdyby byl případ vyšetřen podle zákona, nemohl by být pan Smrček nikdy obviněn,“ zhodnotila Pavlíkovu práci soudkyně Dana Šindelářová.

„Vždy jsem postupoval podle zákona a víc nemám, co bych dodal,“ říká na otázky týkající se jeho proslulých případů Martin Pavlík. Kam míří po odchodu z policie, nechce prozradit.

Vůle mocných

Martin Hádek šéfoval svému útvaru třináct let. Rukama mu prošly desítky výbušných případů. Často se týkaly politiků, lidí od bezpečnosti, byznysmenů. Pokud šlo opravdu o mocné a vlivné osoby, věc nikdy neskončila obviněním. Už v roce 1997 se Hádek proslavil vyšetřováním legendární bamberské aféry Miloše Zemana. Tehdy vyšlo najevo, že Zeman jednal na tajných schůzkách v německém Bamberku s česko-švýcarským podnikatelem Janem Vízkem o tom, že Vízek a jeho lidé půjčí sociální demokracii půl miliardy korun výměnou za to, že jim Zeman zajistí po vyhraných volbách nějaké vládní posty. Hádek nikdy neobvinil Zemana z úplatkářství – naopak vyšetřoval záležitost od počátku jako „sabotáž“ namířenou proti sociální demokracii. A když věc po roce vyšuměla, vydal stanovisko: Nebyl spáchán trestný čin.

Se stejným výsledkem skončilo loni Hádkovo vyšetřování obchodníků se zbraněmi z Omnipolu, kteří dovezli pro českou armádu z Bulharska nepoužitelné rakety za osmdesát milionů korun. Hádek konstatoval, že se nikdo trestného činu nedopustil a armáda nemůže požadovat po Omnipolu finanční náhradu. Stejně tak Hádek neobvinil nikoho z ministerstva za nákup nepoužitelných padáků za dvě stě milionů korun. A tak by se dalo pokračovat. Hádkův úřad vyšetřoval za dvanáct let své existence přes tři stovky případů, dodnes z nich bylo podle neoficiálních informací pravomocně odsouzeno kolem dvaceti. Přesto si Hádek žádný problém nepřipouští. „V mém útvaru se s fakty nikdy nemanipulovalo,“ říká. „Všechno to jsou nepodložené dohady a já se o nich vůbec nebudu bavit.“

Třetí z mediálního trojlístku, Václav Láska, na sebe upozornil až svým odchodem od policie. Prvního dubna totiž nastoupil jako právník do firmy Focus Five ovládané bývalým policistou Josefem Douchou a advokátem, někdejším právním zástupcem Zemanovy vlády, Jiřím Teryngelem. Oba odešli ze svých postů s ostudou. Bývalý prokurátor a milicionář Teryngel nesmí podle rozhodnutí Advokátní komory kvůli neetickému jednání vykonávat pět let advokátní praxi. Josef Doucha odešel z policie kvůli svým kontaktům s podsvětím – například s někdejším komunistickým teroristou Pavlem Minaříkem a s lidmi z ruského organizovaného zločinu.

Všichni tři policisté opustili svá místa v rámci reorganizace, během níž se sloučila „malá FBI“ se Službou pro odhalování korupce. „Reorganizace zastaví vyšetřování závažných kauz jako třeba IPB, Komerční banky či Vladimíra Železného,“ tvrdí v médiích Pavlík i Láska. „Nemají pravdu, na těch kauzách dělají deseti až dvanáctičlenné týmy, vystřídá se maximálně jeden člověk,“ říká autor reorganizace, náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně. „Navíc tyto případy byly vyšetřovány pomalu a byli jsme na to opakovaně upozorňováni státním zastupitelstvím.“

Bývalí policisté a špioni ve službách politiků

Jaroslav Bašta
Bývalý náměstek ředitele BIS byl nejprve bezpečnostním expertem ČSSD, pak i ministrem

Mikuláš Tomin
Byl šéfem inspekce ministra vnitra, později spolupracoval s ČSSD. Když ČSSD vyhrála volby, vrátil se na své původní místo.

Andor Šándor
Bývalý šéf vojenských špionů, dnes radí předsedovi ODS Mirkovi Topolánkovi

Žádné komentáře
 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!