NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

AFÉRY V POLITICE

Nový příspěvek

RUMOVÁ AFÉRA

Rumová aféra    Kauza se u soudů táhla deset let. Podle obžaloby skupina v roce 1992 koupila přes půl milionu lahví rumu. Deklarovali je jako zboží pro export, na které se nevztahovala daň z obratu. Sedmdesát kamionů alkoholu ale rozprodali na padělané doklady v Česku. Stát tak přišel asi o 60 milionů.

Případem se již v roce 1995 začal zabývat Krajský soud v Ostravě, který vyměřil tresty od tří do osmi let vězení. V únoru 1996 ale Vrchní soud v Olomouci rozsudek zrušil kvůli procesním chybám a nařídil nový proces.

Kvůli nepřítomnosti obžalovaných se však ani jedno líčení v Ostravě neuskutečnilo. Začátkem října začal složitý případ projednávat soud v Hradci Králové. Obžalovaní se zodpovídali z několika trestných činů od krácení daně až po podvody.

Většina z nich odmítla u soudu vypovídat, některé v jednací síni zastupovali jejich obhájci. Promlčení rumové aféry ale nehrozilo. Dvanáctiletá lhůta začala znovu běžet loni v červnu, kdy bylo nařízeno nové hlavní líčení.Mezi obžalovanými je i advokát Otakar Kracík, bývalý pardubický soudce a někdejší zástupce ředitele republikového Úřadu vyšetřování. Obžalovaných bylo původně osm, jeden z nich však před rokem zemřel.

Rumová aféra v roce 1993 mířila i do špiček ministerstva vnitra, policie a tehdejší generální prokuratury. Tvrzení některých svědků, že do daňového úniku jsou zapleteni lidé z ministerstva vnitra, policie či prokuratury, se ale neprokázala.

Rumová aféra v datech

červen, červenec 1993 - policie obvinila z daňového úniku advokáta Otakara Kracíka a dva podnikatele - Ronalda Holendu a Blanku Kvasničkovou
2.8.1993 - anonymní svědek (Jan Zikmund) vystoupil v televizi a uvedl, že do daňového úniku jsou zapleteni vysocí činitelé ministerstva vnitra, policie a prokuratury.
konec srpna 1993 - vojenská prokuratura začala vyšetřovat vrchního kriminálního komisaře Miloslava Jadrného a zástupce ředitele ředitele východočeské policie Jan Horského kvůli maření vyšetřování.
září 1993 - o rumovou aféru se zajímá branný a bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny
září 1993 - vyšetřování rumové aféry se přesunulo do Ostravy
6. září 1993 - vrchní komisař Jadrný odvolán z funkce
1. listopadu 1993 - vojenská prokuratura obvinila Jadrného a Horského z maření vyšetřování, Horský je o několik dní později zproštěn služby
30.11.1993 - Kracík je propuštěn z vazby
15.12.1993 - je zavražděn bývalý manžel jedné z obviněných Jany Šímové a údajný svědek rumové aféry
červen 1994 - ministr vnitra odvolal ředitele své inspekce Josefa Kolaju
6.12.1994 - Česká advokátní komora pozastavila členství Otakaru Kracíkovi
20.2.1995 - začal soud s osmi obžalovanými z daňového úniku
22.9.1995 - Krajský soud v Ostravě odsoudil osm obžalovaných v rumové aféře ke 3 až 8 letům vězení
20.2.1996 - Vrchní soud v Olomouci rozsudek zrušil
30.11.1997 - náměstek ministra vnitra Martin Fendrych odchází z funkce. Někteří z obžalovaných ho spojovali s rumovou aférou. To se však nikdy neprokázalo.
1996 až 1999 - několik neúspěšných pokusů zahájit hlavní líčení
11.4.2001 - Nejvyšší soud v Brně přikázal, aby se případ projednával v Hradci Králové
29.5.2003 - hradecký soudce, který měl vést hlavní líčení, se vyloučil z projednávání kvůli podjatosti
8.10.2003 - Vrchní soud v Praze zamítl námitku podjatosti a přikázal, aby se v Hradci Králové konalo hlavní líčení.
22. července 2005 - Královéhradecký soud šest obžalovaných osvobodil, Blance Kvasničkové vyměřil podmínku.

Žádné komentáře
 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!