NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

AFÉRY V POLITICE

Nový příspěvek

ZÁHADNÉ GROSSOVY AKCIE

Grossovy akcie   . Gross měl rozhodně počítat s tím, že po aféře s bytem, i když zmizel z politiky a uklidil se jako právnický koncipient kamsi do kanceláře, zůstane v hledáčku médií. Dlouhých patnáct let se Stanislav Gross živil jen politikou. Dva roky po odchodu z ní ale záhadně a rychle zbohatl. Neuvěřitelným příběhem se už zabývají policisté. MF DNES přináší seznam trestných činů, kterých by se teoreticky mohl expremiér dopustit. Pokud však věrohodně nevysvětlí, jak před pár měsíci získal 31 procent akcií ve firmě Moravia Energo v hodnotě zhruba 300 milionů korun.

Klíčovou věc Gross zatím odmítá říct. "Nechci porušit smlouvy v oblasti mlčenlivosti." Jaké trestné činy tedy policie může prověřovat?

1. Korupce za pomoc firmě?
Ta se nabízí jako první: je snad podíl v Moravia Energo odměnou za protislužbu? Energetickou firmu si založily Třinecké železárny, s jejichž hlavním majitelem, ocelářským magnátem Tomášem Chrenkem, jezdil Gross jednat.

Policie bude zkoumat, jestli vůbec a jak se Gross v roce 2003 v roli vicepremiéra přimlouval ve vládě, jež tehdy schválila Třineckým železárnám dvoumiliardovou pomoc. "Je možné, že jde o protislužbu za léta, co byl v politice," míní Adriana Krnáčová z Transparency International, organizace bojující s korupcí. Chrenek i Gross něco takového popírají.

2. Zneužití informací v obchodním styku
Gross jako premiér měl exkluzivní informace s předstihem jako nikdy jiný. Na rozdíl od jiných lidí tak mohl vědět, že výrobce a obchodníka s elektřinou Moravia Energo čeká úspěšná expanze. Proto mohl nakoupit akcie včas a ještě pod cenou s očekáváním raketového růstu.

Gross měl za akcie zaplatit asi 30 milionů korun, ale podle aktuálního výpočtu mají hodnotu 265 až 328 milionů. "Jako člen vlády mohl mít dobré informace. A za jejich zneužití ve svůj prospěch je sazba pět až dvanáct let vězení. U žádného z dalších teoreticky možných trestných činů v této kauze není vyšší sazba," říká advokát Jan Černý.

3. Praní špinavých peněz
Kriminalisté své vyšetřování asi začnou zjišťováním původu peněz, o nichž Gross tvrdí, že pocházejí z úvěru. Kde Gross vzal zmíněných přibližně 30 milionů na nákup akcií? Jisté je, že si jako právní koncipient tolik peněz nevydělal. Za dva roky mimo politiku. "O původ peněz by se měl okamžitě zajímat finanční úřad," říká Krnáčová. Nákupem akcií mohl zlegalizovat "černé" peníze. Připomeňme, že o milionovém výdaji z rodinného rozpočtu pořádně netušila Grossova manželka
Šárka.

4. Daňový únik
Samozřejmě nutně nemuselo jít o černé peníze. Nakonec proč by Grossovi nemohli nějakým zázračným způsobem vydělat miliony. Vzpomeňme jen na podnikatelský apetit Šárky Grossové – prodávala kosmetiku, má kadeřnický salon, chtěla v Praze rozjet milionový byznys s luxusními nemovitostmi.

Pak by však mimořádné příjmy měli mít Grossovi v daňovém přiznání. "Vše by měla policie prověřit. Je možné, že při vyšetřování se rozkryjí širší souvislosti, o nichž teď ani netušíme," míní advokát Černý.

5. Úvěrový podvod
Gross říká, že si na nákup akcií půjčil. Jenže banky standardně žádné takové úvěry vůbec neposkytují. Zvlášť když jde o půjčku jen na menšinový podíl ve firmě, jejíž akcie se volně neobchodují na burze a ze zisků se nevyplácejí dividendy.

Pokud člověk nemá jiné příjmy, kterými dokáže schopnost splácet. Vždyť z třicetimilionového úvěru je nutné platit úrok půldruhého milionu korun ročně. "Pokud žadatel o úvěr lže a pak ho opravdu nestačí splácet, jde o klasický úvěrový podvod," říká advokát Václav Vlk.

o osmi dnech spekulací zaznamenává příběh akcií elektrárenské společnosti Moravia Energo, k nimž se dnes hlásí bývalý předseda vlády Stanislav Gross, další zvrat: je odtajněn už druhý věřitel, který v celé transakci finančně kryje expremiérovi záda.

Deník Aktuálně.cz nejprve minulé pondělí zveřejnil, že Grossovi na nákup akcií původně půjčila zhruba 13 miliónů (plus cca 4 milióny jako úrok) slovenská společnost Key Investments. Ve stejné době ale firma požádala Grosse o dozajištění úvěru a expremiér obratem požadované peníze složil. Kdo byl jeho dalším věřitelem, už ale neprozradil.

Odkud přišlo 13,343 miliónů?

Podle nejnovějších zjištění Aktuálně.cz jím je podnikatel Richard Kučík. Právě z jeho běžného účtu, který má otevřený v pražské pobočce Commerzbank, přišlo na konto společnosti Key Investment minulý týden 13 miliónů 343 tisíc.

A kdo je Richard Kučík? Podnikatel stejného jména před sedmi lety figuroval ve společnosti Czechpol, která spolu s miliardářem Tomášem Chrenkem firmu Moravia Energo, k jejímuž třetinovému podílu se dnes expremiér hlásí, zakládala.

Souvislosti

Stanislav Gross odmítá o detailních okolnostech transakce i nadále cokoli říkat. Odkázal na svou původní sms, kterou poslal Aktuálně.cz ve chvíli, kdy redakce odtajnila prvního věřitele.

"Nemohu to ani potvrdit, ani vyvrátit, protože jsem přijal závazek mlčenlivosti. Jen mohu říci, že to není mé přání neprozradit financující instituci. Ušetřilo by mi to nesmyslné spekulace, že není možné, aby to nějaká instituce profinancovala a že to tudíž musí být nějaká levárna. Ušetřil bych si tu nenávistnou hysterii," stálo tehdy v sms.

Sešli se v Hiltonu

Richarda Kučíka se Aktuálně.cz nepodařilo zastihnout, na zanechané vzkazy nereagoval. Podobnou zkušenost s Kučíkem udělal i týdeník Euro, který se jej chtěl zeptat, o čem spolu s Grossem před pár týdny vyjednávali v pražském hotelu Hilton.

I když je tedy k dispozici další střípek, mozaika příběhu ani zdaleka není poskládaná. Dodnes například zůstává nevyjasněná základní otázka: je bývalý premiér skutečně majitelem třetinového podílu v Moravia Energo, nebo jen coby právník zastupuje zájmy jiného investora?

Lidé z Grossova okolí od počátku tvrdí, že akcie skutečně drží on. Jejich verze zní: jde v podstatě o spekulativní nákup, Gross věří, že na pozdějším prodeji akcií Chrenkovi vydělá. Gross podle nich nákup částečně financoval z peněz od Key Investment, zhruba čtyři milióny doplatil ze svého s vysvětlením, že jde o peníze vydělané spekulacemi s pozemky. Úroky Key Investments pak stačil zaplatit z dividend z Moravia Energo, které mu firma vyplatila ještě před tím, než majoritní vlastník Chrenek výplaty dividend pozastavil.Expremiérovi oponenti naopak předkládají verzi, podle níž je s případem spojena korupce: buď dostal Gross akcie firmy jako úplatek za "služby" odvedené v roli vrcholového politika, nebo má celá transakce s prodejem akcií legalizovat úplatky nabyté v jiné kauze.

Ani jedna z verzí nebyla dosud věrohodně podpořena nezpochybnitelnými důkazy.

 

Aféra Berger Extempore ústeckého zastupitele Martina Bergera vyvolávají různorodé emoce i názory nejen mezi zastupiteli z ostatních stran, ale i uvnitř sociální demokracie a mezi řadovými občany. O jeho budoucnosti však ČSSD ještě nerozhodla. Bergera pamatuje již od jeho problémů s domovem důchodců během předvolební kampaně. Díky jeho výstupu s revizory si ho prý připomněl. „Mám pocit, že pan Berger dělá politiku dost rizikovým způsobem. Tolik prohřešků za tak krátkou dobu, co je zastupitelem, mne udivuje. Přemýšlím, jestli se v arogantním chování nesnaží překonat i svého okresního předsedu

Tajné služby  Poslední aféra s příslušníky StB ve vedoucích pozicích v BIS (Bezpečnostní a informační službě) je už několikátá v pořadí. Před dvěma roky bylo přibližně padesát zpravodajců s temnou minulostí "objeveno" ve Vojenském obranném zpravodajství. Přes sliby tehdejšího ministra Tvrdíka (bývalého člena KSČ) jsme o nějaké viditelné očistě vojenských tajných služeb neslyšeli. NBÚ (Národní bezpečnostní úřad) má také řadu afér už od počátku svojí existence. Podobné problémy s lidmi bez prověrek má i UZSI (Úřad pro zahraniční styky). Divné věci se dlouho dějí i na ministerstvu vnitra - Služba pro odhalování korupce, Úřad pro boj s organizovaným zločinem, inspekci ministerstva vnitra, ÚDV (Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu). Řada z nich byla dovedena až na pokraj organizačního chaosu za premiéra Zemana (bezvýsledně se jich zastával bývalý prezident Havel).

Žádné komentáře
 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!