NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

AFÉRY V POLITICE

Nový příspěvek

KUBICEHO ZPRÁVA

Kubiceho zpráva   Informace ze zprávy ÚOOZ, kterou Kubice předložil v květnu 2006 na zasedání sněmovního branného výboru, se dostaly na veřejnost čtyři dny před volbami do Poslanecké sněmovny. Navzdory tomu, že část jednání poslanců byla uzavřená, protože dokumenty byly v režimu utajení.

Kubice ve sněmovně řekl, že tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD), ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých případů. Uvedl, že organizovaný zločin prorostl do státní správy, což prý potvrzují právě utajované dokumenty ÚOOZ. V dokumentu se mimo jiné objevilo podezření, že Paroubek jako tehdejší premiér měl něco společného s vraždou podnikatele Františka Mrázka, organizoval daňové úniky a tlačil na ministra vnitra, aby zařídil vazbu podnikatele Tomáše Pitra. Zpráva obsahovala i pasáž, podle níž Paroubkův známý Bohumír Ďuričko, nyní obviněný z vraždy, "měl mít během dovolené styk se svou nezletilou dcerou, kterou má mít k dispozici i Paroubek".

Paroubek označil Kubiceho za lháře a podal na něj trestní oznámení. ČSSD obvinila vedení ODS, že se snaží za pomoci části policie ovlivnit volby. Představitelé ČSSD od té doby o ÚOOZ hovořili jako o politické policii ODS. Útvar nařčení odmítal a za nesmysl ho označovali i občanští demokraté.

Společně s Kubicem byli tehdy na jednání výboru i další členové vedení ÚOOZ Hynek Vlas a Jaroslav Hruška. Inspekce ministra vnitra chtěla původně Kubiceho, Vlase a Hrušku obvinit ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, z pomluvy a z neoprávněného nakládání s osobními údaji. Žalobce ale koncem roku 2006 rozhodl, že je trestně stíhat nebude. Nejvyšší státní zastupitelství pak sice rozhodlo, že se má případ vrátit k dalšímu prošetření, i napodruhé však žalobci došli k závěru, že trojice nespáchala trestný čin. Všichni tři později od policie odešli.

Národní bezpečnostní úřad v souvislosti s únikem zprávy do médií uložil v roce 2007 v přestupkovém řízení pokutu 9000 korun nynějšímu ministrovi vnitra Ivanu Langrovi (ODS). Pokutu 25.000 korun později dostal i poslanec Pavel Severa (KDU-ČSL). Oba prý nechali dokumenty bez dozoru.

Sociální demokraté ve sněmovně opakovaně navrhovali zřízení vyšetřovací komise k takzvané Kubiceho zprávě, vždy však bez úspěchu. ČSSD je přitom přesvědčena, že kvůli úniku zprávy do médií v roce 2006 těsně prohrála volby do Poslanecké sněmovny.

V červnu 2007 podal předseda ČSSD Jiří Paroubek ústavní stížnost na postup policie při vyšetřování úniku dokumentu do médií. Paroubkovi vadilo, že nemohl nahlédnout do spisu, cítil se totiž Kubiceho zprávou poškozený. Ústavní soud loni v červnu stížnost zamítl. Podle ústavních soudců politik nevyčerpal všechny možnosti, jak se k informacím ze spisu dostat.

Loni v lednu ČSSD ministerstvo vnitra a Kubiceho zažalovala u civilního soudu. Viní je z protiprávního zásahu do volebního boje. "Trestní oznámení, která jsme podali na pana Kubiceho, se dostávají pod koberec. Soudní žalobu bude muset někdo brát vážně," zdůvodnil tehdy podání žaloby Paroubek. Dnes pražský městský soud žalobu ČSSD zamítl. Kubice a ministerstvo vnitra se tak kvůli takzvané Kubiceho zprávě nemusejí sociálním demokratům omluvit. Nemusejí jim ani zaplatit milion korun, který ČSSD požadovala. Verdikt není pravomocný.

Kubiceho aféra podle průzkumu volby neovlivnila

Těsně po volbách zpochybnil Jiří Paroubek výsledky hlasování, protože se na nich údajně negativně podepsala aféra Kubice. Politologové nyní přišli s průzkumem, jenž toto tvrzení popírá. Dotázali se dvou tisíc lidí. Na chování voličů ČSSD neměla podle nich zpráva Jana Kubiceho žádný vliv.

Žádné komentáře
 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!