NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

AFÉRY V POLITICE

Nový příspěvek

AFÉRA CHEMAPOL

Aféra Chemapol  Společnost Chemapol patřila v devadesátých letech mezi největší průmyslové skupiny v zemi. Zahrnovala přes sto podniků s více než 40 tisíci zaměstnanci. Chemapol byl významným vlastníkem  nejen v chemickém průmyslu a farmacii, ale i v bankovnictví, strojírenství, obchodu se zbraněmi a nemovitostech, měl vlastní mediální divizi, síť čerpacích stanic, podnikal ve sportu i v letecké dopravě.

Konkurs na firmu vyhlásil Krajský obchodní soud v Praze v lednu 1999. Vyhověl tak návrhům věřitelských bank Crédit Lyonnais a také ČSOB. Ta měla do konce roku 1998 v Chemapolu podíl, ten ale společně s dalšími bankami prodala těsně před  vyhlášením konkursu. Balík akcií získali tehdy podnikatelé Radim Masný a Roman Zubík.

Ze schůze konkursních věřitelů koncernu vyplynulo, že mají pohledávky za více než 16,597 miliardy korun. V červenci 2003 konkurzní správce Chemapolu Alexandr Vacek oznámil, že z prodeje majetku chemického impéria vytěžil 2,59 miliardy korun, ukončení konkursu ale stále blokuje asi desítka soudních sporů. Společnost Chemapol Group (ChG) patřila v 90. letech minulého století k největším českým průmyslovým impériím. Skupina kolem Chemapolu ovládala značnou část české chemie, působila v mnoha dalších oborech a její šéf Václav Junek byl považován za jednoho z kapitánů českého průmyslu. Vše se změnilo v roce 1998, kdy ChG skončil v konkursu a zbyly po něm miliardové dluhy.
     Václav Junek ovládal Chemapol prostřednictvím manažerské firmy Proventa, která byla nejvýznamnějším akcionářem společnosti. Další podíly v ChG měly velké české banky. V době největší slávy tvořilo skupinu kolem ChG více než sto podniků. ChG byl významným hráčem nejen v chemickém průmyslu, ale i v bankovnictví a podílel se i na obchodu se zbraněmi.
     Konec impéria znamenal konkurs, který na Chemapol Group vyhlásil Krajský obchodní soud v Praze v lednu 1999. Vyhověl tak návrhům věřitelských bank Crédit Lyonnais a ČSOB. Ze schůze věřitelů vyplynulo, že mají pohledávky za více než 16,597 miliardy korun. ChG v roce 1998 vykázala předběžnou ztrátu téměř 9 mld. korun. Většinu majetku měla v zástavě u bank.
     Krátce před vyhlášením konkursu balík akcií získali podnikatelé Radim Masný a Roman Zubík. Své podíly odprodaly Union banka, Komerční banka, Spořitelní investiční společnost a ČSOB. Jako jediná z velkých bank neprodala svůj podíl v ChG IPB. Junkova Proventa v té době držela zhruba 11 % akcií. V únoru 1999 jej dozorčí rada odvolala z představenstva firmy.
     Společnosti se ujal konkursní správce, který zahájil prodej majetku. Nejcennější část získal v roce 2000 Unipetrol a firmy Agrofert Andreje Babiše. V červenci 2003 konkursní správce ChG Alexandr Vacek oznámil, že z prodeje majetku chemického impéria vytěžil 2,59 mld. korun, že už prodal většinu majetku společnosti a zbývá dořešit "jen pár drobností". Konkurs se však stále protahuje, komplikují jej soudní spory.
Soud prodloužil lhůtu pro konečnou zprávu a vyúčtování do letošního 31. prosince.
     Podle komentátorů je vzestup i pád Chemapolu úzce spojen s osobou Václava Junka. Jeho jméno je spjato s Chemapolem, někdejším komunistickým podnikem zahraničního obchodu a monopolním dovozcem ropy do Československa, již od roku 1975, kdy se stal v podniku referentem. Postupně se propracoval až do vedení, později spoluzaložil manažerskou firmu, která se stala největším akcionářem společnosti. Coby šéf a spolumajitel ChG byl považován za jednu z nejbohatších osob v zemi. Po krachu ChG se stáhl do ústraní, údajně podniká v lesnictví.
     Junek stál v minulých letech často v centru zájmu médií a byl spojován s celou řadou afér kolem podnikání a expanze Chemapolu. Jednou z mediálně nejsledovanějších kauz byl pokus Chemapolu o privatizaci českých rafinérií. Společnost prosazovala tzv. českou cestu a Junek získal podporu řady ministrů. Důvodem nakonec odmítavého stanoviska vlády byla především obava z posílení vazeb tohoto strategického odvětví na ruské subjekty či možnost vlivu struktur bývalé Sátní bezpečnosti, jejíž byl Junek údajně spolupracovníkem.
     Junek si také vždy dobře rozuměl s politiky. Za minulého režimu byl dokonce členem ÚV KSČ, poté média často poukazovala na jeho styky s čelnými představiteli státní moci. Pro Chemapol pracovali například bývalý federální premiér Marián Čalfa, exministr Petr Miller či bývalá náměstkyně BIS Sylva Šauerová. Vlnu spekulací vyvolal i Junkův obchod s tehdejším prezidentem Václavem Havlem, od kterého ChG koupil polovinu pražského paláce Lucerna za 200 milionů korun, údajně za přemrštěnou cenu.

V účetnictví zkrachovalé firmy Chemapol Group se našly nesrovnalosti za 2,9 miliardy korun. Na auditorskou firmy Ernst&Young, která měla audit Chemapolu na starosti, se tak po problémech s Komerční bankou snáší další pohroma. Na účtech chybí kolem 650 miliónů, zhruba stejná suma na daních a 1,6 miliardy korun v zásobách. Audit prováděla odnož Ernst&Young pod názvem Ernst&Young Cs. Consulting - Audit, která byla v roce 1995 zrušena. Přes chyby v účetnictví "pouštěla" výroční zprávy Junkova impéria bez zásadních poznámek. "Na nějaké nesrovnalosti v účetnictví, kdy si nejsme jistí, zda všechno proběhlo podle zákona, jsme narazili.

Další postup však bude záležet na tom, jak se k věci postaví věřitelský výbor," uvedl konkursní správce Chemapol Group Alexandr Vacek. Účetní nesrovnalosti pocházejí většinou z doby, kdy se Chemapol rozdělil na dvě části - Chemapol a Chemapol Group. Prvně jmenovaná měla převzít veškeré dluhy, kolem 12 miliard korun, a byla určena k likvidaci. Chemapol Group měl v podnikání pokračovat. Týden připomíná, že každá ze společností dostala nové IČO, což však řada obchodních partnerů nevěděla a peníze tak často směřovaly na účty, kde neměly co dělat. Je téměř vyloučené, že by konkursní správce chybějící peníze od auditorské firmy dostal zpět. Zatím se mu podařilo ze zkrachovalého Chemapol Group dostat 2,7 miliardy korun. Uznané závazky se pohybují kolem 16 miliard

Žádné komentáře
 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!