NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

AFÉRY V POLITICE

Nový příspěvek

AFÉRA BURSÍKOVY DOMY

 

Aféra Bursíkovy domy   Martin Bursík společně se svým bratrem Jiřím získali v restitucích dům v Praze na Malé Straně, přímo naproti Poslanecké sněmovně. A nebytové prostory v něm pronajímají několika firmám. Ovšem nikoli přímo, ale přes svou firmu Ecoconsulting.

Sám Bursík přiznává, že prostory ve svém domě pronajímá dvojím způsobem. Výnosy z bytů, v nichž je nařízený regulovaný (tedy nízký) nájem, si píše do svých příjmů. A tudíž z nich platí daň 32 procent.

Ovšem lukrativní nebytové prostory s neregulovaným (tedy vysokým) tržním nájmem pronajímá přes svou firmu Ecoconsulting. Ta platí ze zisků nižší, firemní daň ve výši 24 procent. Na tom by ještě nebylo nic špatného.

"Takto to dělá řada majitelů domů, je to legální," říká daňový poradce Zdeněk Veselý. "Aby se ale nedostali do rozporu se zákonem, musí se při transakci držet běžných cen v lokalitě. To musí prověřit finanční úřad," dodal.

Tady už má šéf zelených co vysvětlovat. Ze smlouvy, jejíž kopii má MF DNES k dispozici, vyplývá, že od roku 2004 bratři Bursíkovi pronajímali své nebytové prostory firmě za 1,2 milionu korun.

To asi běžná malostranská cena nebude. Třeba v roce 2005 Ecoconsulting ty samé prostory dál pronajal šesti různým firmám za minimálně celkem tři miliony korun.

Proč to udělali? Zatímco první sumu 1,2 milionu Bursíkovi zdanili sazbou 32 procent, druhou sumu tři miliony jen 24 procenty. Kolik peněz na tom přesně vydělali, není jasné. Neví se totiž, jaké měl Ecoconsulting náklady se správou a údržbou domu. Bursík nesplnil svou povinnost a nedodal obchodnímu rejstříku účetní závěrky, z nichž by se to dalo vyčíst.

A pak je tu ještě jeden možný důvod celé transakce: bratři Bursíkovi tehdy vedli spor se vzdáleným bratrancem z Venezuely, který o restituci domu také usiloval. Kdyby vyhrál, museli by mu zpětně vyplatit i všechny příjmy vybrané na nájmu - ovšem už ne ty "uklizené" ve firmě Ecoconsulting.

 

Žádné komentáře
 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!