NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

AFÉRY V POLITICE

Nový příspěvek

AFÉRA DIAG HUMAN

Aféra Diag Human Na počátku byla jediná věta: Firma Diag Human je neseriozní. Na konci je již vyplacených 326 milionů a dvě prohrané arbitráže. Spornou větu o nedůvěryhodnosti Diagu napsal v březnu 1992 v obchodní korespondenci někdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar.

Proč o firmě pochyboval? Firma (tehdy ještě pod názvem Conneco) se nejprve pokusila ze země vyvézt tuny látky, z níž lze snadno vyrobit narkotika. Úřady jasně řekly: Bylo to nezákonné.

Kromě toho firma v rozporu s rozhodnutím ministerstva obchodovala s krevní plazmou a byla zapletena do korupčního skandálu v Německu. Právě kvůli němu Němci vydali na šéfa firmy Josefa Šťávu mezinárodní zatykač.

Firma si ale Bojarova slova nenechala líbit a začala se domáhat odškodnění. S argumentem, že přišla o zakázky.

A tehdy stát udělal jednu z klíčových chyb: nedohnal případ před soud a místo toho rozhodl, že se povede neveřejný spor v rozhodčím řízení. Stalo se to v době, kdy ministerstvu zdravotnictví šéfoval Jan Stráský (ODS) a rozhodčí smlouvu podepsal na radu svého náměstka Aleše Dvouletého.

Další chyba přišla o pár let později, kdy se za Zemanovy vlády stal ministrem Bohumil Fišer a resort nabídl Diagu smír. Tím de facto uznal, že stát způsobil firmě škodu a právě tento argument sehrál velkou roli, když rozhodci vynesli verdikt o vině státu.

"Příčinná souvislost mezi Bojarovou větou a škodou způsobenou firmě je zřejmá... Ostatně ministerstvo zdravotnictví o tom nepochybuje, když dopisem nabízí firmě Diag Human smír," napsali rozhodci.

A když pak znalci dospěli k předběžné škodě 326 milionů, stát se opět nebránil a rovnou zaplatil. I v dalších letech pak úředníci a politici vršili jednu chybu za chybou.

Například další ministryně zdravotnictví Marie Součková (ČSSD) podávala nekvalitní právní rozbory a odmítala případ předat Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který má podle zákona v takovýchto případech působit. 

Policie rozhodla, že obviní bývalou ministryni zdravotnictví Marii Součkovou. A to kvůli smlouvě, kterou bez výběrového řízení uzavřela v kauze miliardového sporu státu s firmou Diag Human. Součková je po exministru Petru Lachnitovi druhým vlivným sociálním demokratem, kterému za působení ve vládní funkci hrozilo vězení. Marie Součková má být obviněna za to, za to, že v září 2003 uzavřela bez výběrového řízení smlouvu o právní pomoci ve sporu státu s firmou Diag Human s advokátem Zdeňkem Nováčkem, jehož přeplatila bratru o pár desítek milionů.

JUDr. Nováček za své právní služby požadoval podílovou odměnu a smluvní pokutu pro případ zániku smlouvy – klient mu byl povinen uhradit jeho náklady a škodu paušální částkou 10 milionů Kč.

Žádné komentáře
 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!