NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

AFÉRY V POLITICE

Nový příspěvek

AFÉRA ČESKÝ DŮM

Aféra Český dům (Srba) Trestní zodpovědnost za nevýhodný pronájem lukrativního objektu nesou podle policie tři někdejší zaměstnanci ministerstva zahraničí: bývalý generální sekretář Karel Srba, šéf firmy Hotel Český dům Stanislav Brei a Miroslav Karel. Srba si ve vězení odpykává osmiletý trest za přípravu vraždy novinářky a stíhán je také kvůli korupci v rezortu.
Trojice podle policie připravila stát nevýhodným pronájmem komplexu o asi 14,5 milionu korun. Obvinění se hájí tím, že při stanovení výše ročního nájemného na 28 milionů korun vycházeli z hospodářských výsledků Českého domu za uplynulé roky. Suma se rovnala odvodu Českého domu do státního rozpočtu. Podle znalce, kterého oslovila policie, měla být ale výše nájemného vypočtena jinou metodou, ročně prý mělo jít o 39 milionů korun. Brei podle policie založil jako zaměstnanec ministerstva zahraničí akciovou společnost Hotel Český dům, ačkoli nesměl působit v řídicích orgánech soukromých firem. Pak údajně dal podnět k uzavření nevýhodné servisní smlouvy o pronájmu. Breiova firma provozovala hotel, byty, restauraci, autoservis a parkoviště. Platilo se v dolarech. Podle servisní smlouvy měla ministerstvu ročně odvádět nájemné 28 milionů korun. Smlouvy posílala asi 15 měsíců.
Smlouvu s firmou Hotel Český dům, později přejmenovanou na Maximus plus, připravil Kavanovi k podpisu Srba. Kvůli aféře v březnu 2001 rezignoval.
Trojice je podezřelá ze zneužívání informací v obchodním styku, porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

Nevýhodnou nájemní smlouvu s Hotelem Český dům předložil bývalému ministru zahraničí Janu Kavanovi k podpisu právě Srba. Kvůli skandálu loni v březnu rezignoval. Existuje podezření, že stát mohl pronájmem přijít až o 100 miliónů korun. Policie zkoumá, zda se Srba nedopustil trestného činu Karel Srba vzal vinu za smlouvu na sebe. Ministr zahraničí Jan Kavan to pěkně veřejnosti vysvětlil: z jeho projevu vyplynulo, že Srba "způsobil svému ministrovi mediální potíže" a proto odstoupil - ne snad proto, že by udělal nějakou chybu. "Zvedl laťku pro české státní úředníky nezvykle vysoko," řekl Kavan doslova. Pokud tedy Srba pozvedl laťku vysoko, Kavan nelenil a zase ji strhnul na obvyklou výši, spíš níži: Srba podle něho abdikoval kvůli "mediálním potížím", tedy kvůli tomu, že média odhalila a zveřejnila machinace kolem státního majetku, ne kvůli machinacím jako takovým. Pražský advokát a bývalý prokurátor Jiří Teryngel, který za premiéra Vladimíra Špidly pracoval pro vládu. Ze svého postu v legislativní radě vlády odešel kvůli aféře Český dům. Měl totiž poskytnout služby zároveň vládě i společnosti, která usilovala o pronájem Českého domu v Moskvě.

Žádné komentáře
 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!