NA VAŠE ČINY NEZAPOMENEME

Milí spoluobčané, je třeba uchovat v paměti nezapomenutelné skutky, postoje a aféry našich předních politiků. Bez rozdílu barvy a politické příslušnosti. Najděte si proto každý svého šmejda a něco si o něm přečtěte.

AFÉRY V POLITICE

Nový příspěvek

AFÉRA BIOLÍH

Aféra Biolíh Máme tu miliardový byznys s palivem budoucnosti a proradnou vládu, která jej chce svými „licencemi“ rozdělit jen mezi pár vyvolených oblíbenců. Pak tu je osm zatčených korupčníků, kteří licenci uchazečům za patřičný úplatek slibovali. Od nich vedou nitky jak k ministrům, tak k tuzemským gangsterům, podnikatelům a dokonce k ruské solomonské mafii. Ústřední postava mezi obviněnými – František Vybíral – byl jedním z nejdůležitějších mužů už v rozhodování o zmíněné zakázce na stavbu dálnice D 47. Chodil taky na večírky pořádané (třeba i v budově policejní akademie) lidmi jako František Mrázek (zastřelen pár týdnů před loňským „biolihovým“ zatýkáním) či Tomáš Pitr, kde se s ministry jako Zdeněk Škromach či Jaroslav Palas mluvilo při sklence vína a kaviáru o privatizaci Unipetrolu a dalších velkých kšeftech. Policie taky odposlechla řadu hovorů Vybírala s hlavní postavou solomonské mafie v Česku Jurijem Heřmánkem.
To všechno tu máme včetně takových pikantností, jako je například publikované svědectví jednoho z dalších obviněných, Miloše Červenky (kterého policie vyšetřovala kvůli nanejvýš podezřelému nákupu lukrativních pozemků u ruzyňského letiště od státem řízeného Pozemkového fondu), že mu Vybíral nabízel obchod: Dej mi třicet milionů a já ti za ně přes své kontakty u policie a na úřadech koupím beztrestnost. Když se tyhle skutečnosti začaly loni na jaře sypat na hlavu veřejnosti z policejních tiskovek a kombinátorských zpovědí, vypadalo to jasně: teď už se opravdu zatrhla pověstná nitka, skrz kterou rozpleteme celou zločinnou síť. Proč ty naděje mizí? Detektivové mají podezření, že Přibyl využil svého vlivu, aby přes tyto styky zabránil nebo alespoň znesnadnil vyšetřování kauzy biolíh a vraždy Mrázka. V těchto případech jde přitom o vysokou politiku
.

Kubiceho detektivům se nepodařilo doložit obvinění z korupce šestici státních úředníků a podnikatelů, které před šestnácti měsíci za velké mediální pozornosti zatkli. Státní zástupkyně ve středu ohlásila, že jejich trestní stíhání zastavila: popisovaný skutek prý nebyl trestným činem.
Vedení policejního sboru nechce práci protimafiánské jednotky zatím hodnotit. »Dosud jsme neobdrželi usnesení o zastavení trestního stíhání. Bez znalosti odůvodnění nemůžeme k věci zaujmout stanovisko,« tlumočila reakci vedení mluvčí Petra Srnková.

V případu zvaném Biolíh policie obvinila několik osob kvůli podezření, že se pomocí úplatků pokoušeli ovlivňovat rozhodování státních úřadů - například ohledně lukrativní výroby bioetanolu, pro kterou stát chystá nová pravidla. Mezi obviněnými jsou i exčlenové ČSSD, včetně někdejšího poradce místopředsedy vlády Zdeňka Škromacha. Současně kriminalisté oznámili, že počet obviněných není konečný.

Nejvyšší státní zastupitelství oznámilo, že kriminalisty, kteří pracují na "politické" kauze Biolíh, podezřívá ze zneužití pravomocí veřejného činitele. Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice obvinění svých mužů rezolutně odmítl a požádal o mimořádné slyšení před poslanci, přičemž řekl: "Dokážu, že se někdo snaží mé detektivy zdiskreditovat a zastavit tak vyšetřování kauzy Biolíh... Položím na stůl důkazy a dokážu, že ten případ je politicky manipulován a je zde evidentní snaha zahrát vyšetřování do autu. Svůj záměr vypovídat před poslanci jsem sdělil policejnímu prezidentovi. Mrzí mě, že to je před volbami, ale nemám jiné řešení."

V Kubiceho materiálu je zdůrazněno jedno jméno: Pavel Přibyl. Jde o člověka blízkého někdejšímu šéfovi vnitra a expremiérovi Stanislavu Grossovi, který několik dní vedl Úřad vlády. Mimo jiné zde stojí: "Odposlechem bylo zjištěno, že Pavel Přibyl udržuje velmi častý telefonický i osobní kontakt s vysoce postavenými pracovníky Policejního prezidia, s funkcionáři útvarů a dalšími osobami z řad bývalých i současných politiků."

Mezi příjemci Přibylových hovorů je nejčastěji Gross, figurují tam však rovněž vysocí představitelé policie a prezídia. Jako například šéf protikorupční služby Miloslav Brych, či šéf finanční policie Vladimír Zimmel. V jednom z hovorů si schůzku s Přibylem dohaduje i ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU). Ze shrnutí jednotlivých hovorů, které Kubice předložil poslancům, vyplývá, že se důležití lidé s Přibylem chtějí bavit o aktuálním dění v bezpečnostních složkách nebo o veřejně sledovaných případech.

Přibyl byl podle dokumentu v kontaktu i s vedoucím odboru inspekce ministerstva vnitra, který vyšetřuje právě Kubiceho podřízené.

Pavel Přibyl veškerá obvinění, že se pokoušel mařit vyšetřování, odmítá. Přiznává, že se se všemi lidmi, které zachytily odposlechy, zná. Tvrdí ale, že se baví v podstatě jen o fotbale nebo o čistě soukromých věcech: "S kauzou biolíh nemám vůbec nic společného."

Své kontakty s policejními složkami i Stanislavem Grossem vysvětluje společným zájmem o fotbal. Přibyl je v čele Unie tělovýchovných organizací policie. Na otázku, proč se scházel s Grossem, Přibyl řekl: "Asi jsem mu dával nějaké věci na fotbal, míče, štulpny a tak."

Kubiceho útvar už měl kvůli kauze Biolíh potíže před měsícem. Deník Aktuálně.cz informoval, že policejní prezidium útvaru zakázalo poskytovat jakékoli informace. Stalo se tak poté, co policisté spojili vyšetřování případu s vraždou kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Od čtvrtka navíc na Kubiceho útvaru probíhá hloubková kontrola stavu vyšetřování.Zapojení Husáka do kauzy biolíh šetří Inspekce ministra vnitra

Podezření, že se policejní prezident Vladislav Husák zapletl do korupční aféry biolíh, při níž byli loni na jaře pozatýkáni lobbisté a státní úředníci z ČSSD, již vyšetřuje Inspekce ministra vnitra. "Inspekce se případem zabývá. Další informace ale nemáme k dispozici," řekla ČTK Jana Matějusová z tiskového odboru ministerstva vnitra. Husák ve čtvrtečním prohlášení obvinění odmítl.

Policejní prezident si podle Mladé fronty Dnes začátkem loňského roku před pozatýkáním "biolihového gangu" intenzivně telefonoval s podnikatelem a bývalým poradcem expremiéra Miloše Zemana Miroslavem Šloufem. Podle zdroje Mladé fronty Dnes si Husák se Šloufem volal asi osmkrát hned poté, co Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) přišel vedení policie informovat, že se chystá akce biolíh. Na kontakty prý přišla Bezpečnostní informační služba (BIS), když na žádost Národního bezpečnostního úřadu prověřovala Husákovy kontakty. Šlouf se pak podle deníku spojil s hlavním podezřelým v kauze biolíh, olomouckým lobbistou Františkem Vybíralem, a varoval ho, ať se do ničeho neplete. Podle zpravodajců, kteří na případu pracují, neměl Šlouf podle výpisů telefonních hovorů kontakt s žádným jiným policejním funkcionářem než s Husákem.

Žádné komentáře
 
Politikmann nás spasí!!! Najdi si svýho šmejda !!!